Blog

Jak zabezpieczyć schody przed zwierzętami?

W niemal każdym domu znajdziemy schody. Ich obecność jest niezbędna aby przemieszczać się między kondygnacjami budynku, dodaje również estetyki i charakteru wnętrzom. Problem może pojawić się przy posiadaniu zwierząt domowych. Z dwóch powodów – po pierwsze, zwierzęta mogłyby zniszczyć strukturę schodów pazurami, po drugie zaś pojawia się ryzyko spadnięcia. Jakie są rozwiązania tej sytuacji?

1. Preparaty zabezpieczające powierzchnię schodów

Mają zastosowanie głównie w przypadku schodów drewnianych, choć także schody nowoczesne coraz częściej wykańcza się drewnianymi panelami. Mowa o olejach lub lakierach przeznaczonych do zabezpieczania drewnianych powierzchni. Preparaty te muszą cechować się wysoką wytrzymałością i minimalną widocznością. Jeśli chcemy maksymalnie chronić powierzchnię schodów warto skłaniać się ku olejom twardym, których aplikacja powinna odbyć się jeszcze przed montażem schodów.

Warto zaznaczyć, że widoczność rys i zadrapań jest mniejsza na powierzchniach olejowanych. Także ich naprawa staje się łatwiejsza w porównaniu do powierzchni lakierowanych. Wybór powinien być jednak pokierowany własnymi preferencjami.

2. Nakładki na stopnie

Jeśli nie mamy nic przeciwko temu, aby nasz domowy pupil swobodnie przemieszczał się między kondygnacjami, alternatywą dla preparatów ochronnych (lub metodą stosowaną jednocześnie) są nakładki na schody. Mogą być gumowe lub dywanowe – w zależności od naszych preferencji i stylu aranżacji wnętrz. Obecność zdejmowanych nakładek sprawi, że pazury nie będą już zagrożeniem dla powierzchni schodów.

Uzupełnieniem zabezpieczeń są oczywiście balustrady, które mają znaczenie szczególnie w sytuacjach, gdy nasze zwierzę domowe jest już stare lub ma problemy ze wzrokiem. Dzięki nim z całą pewnością nie spadnie ze schodów i nie zrobi sobie krzywdy.

3. Barierka przed schodami

Jeśli jednak chcemy, aby nasz pupil nie miał w ogóle wstępu na schody, najlepszym rozwiązaniem jest montaż barierki zabezpieczającej tuż przed wejściem na schody. Sprawdzi się to w przypadku psów, ponieważ dla kotów taka ochrona nie będzie szczególnie trudną przeszkodą. Podobne barierki ochronne montuje się przy małych dzieciach. Mają charakter przenośny – gdy uznamy, że już ich nie potrzebujemy, wystarczy złożyć lub zdemontować zabezpieczenie i odłożyć w bezpieczne miejsce. Być może kiedyś znowu się przyda.