Blog

Jakie drewno na schody?

Nie można jakkolwiek zaprzeczyć, że odpowiednie schody są niejako chlubą i wizytówką każdego domu lub piętrowego mieszkania. Obecnie na rynku panuje obszerny wybór jeśli chodzi o ten element wyposażenia wnętrz, więc z pewnością każdy będzie w stanie znaleźć coś dla siebie. Niekiedy jednak bardzo trudno zdecydować się na konkretny rodzaj schodów, nie mówiąc już o materiale, z którego będą one wykonane. Warto zatem dowiedzieć się, dlaczego drewniane schody są najbardziej uniwersalnym (ale nie nudnym!) wyborem i jaki rodzaj drewna będzie najbardziej optymalny do wszelkich konstrukcji tego typu.

Schody drewniane – dlaczego warto się na nie zdecydować?

Przede wszystkim drewno jest materiałem uniwersalnym w każdej formie. Pasuje zarówno do nowoczesnych i minimalistycznych pomieszczeń, jak i takich, które zostały urządzone w nieco bardziej tradycyjnym stylu, z wieloma ozdobami oraz akcesoriami, których nigdy nie spotkamy w nowoczesnym wnętrzu. Bardzo łatwo dopasować rodzaj drewna oraz jego odcień do warunków panujących w naszym domu lub mieszkaniu, ale należy przy tym pokusić się o trochę rozwagi, aby całość prezentowała się naprawdę estetycznie. Warto w związku z tym poprosić o pomoc fachowców, którzy będą w stanie odpowiednio dopasować rodzaj oraz kolor schodów drewnianych do danego pomieszczenia. 

Schody z drewna – wytrzymałe rozwiązanie

Warto wyszczególnić jednak także kolejną zaletę schodów wykonanych z drewna – mowa tutaj o ich ogromnej wytrzymałości. Dzięki odpowiednio wyrzeźbionej konstrukcji możemy liczyć na możliwość nawet kilkunastu czy kilkudziesięciu lat regularnej eksploatacji takich schodów bez znacznych uszczerbków na ich kondycji. W związku z tym, choć trzeba za nie zapłacić znacznie więcej pieniędzy niż za schody wykonane z innych materiałów, to jest to inwestycja niezwykle opłacalna oraz długotrwała, którą zdecydowanie warto podjąć, kiedy planujemy mieszkać w danym miejscu przez dłuższy czas. Poza uniwersalnością oraz wytrzymałością należy również zaznaczyć, że drewno jest po prostu, najzwyczajniej w świecie, bardzo estetycznym materiałem – niektóre konstrukcje wykonane z niego są naprawdę estetyczne i dodają mieszkaniu lub domu niepowtarzalnego uroku.

Jakie drewno wybrać?

Na rynku jest obecnie bardzo obszerny wybór jeśli chodzi o rodzaj drewna wykorzystywany do produkcji schodów, niezależnie od tego, czy chodzi o klasyczne schody, czy takie o nieco bardziej finezyjnych kształtach i zdobieniach. Poleca się kilka gatunków, wśród których jednym z najbardziej uniwersalnych wydaje się buk, jak również dąb. Warto jednak pamiętać o tym, że każdy z nas ma inne potrzeby względem schodów w mieszkaniu lub domu, więc trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na te wymagania i oczekiwania. Dobrze jest skonsultować kwestię doboru odpowiednich schodów z fachowcami, którzy są doświadczeni w tej tematyce i potrafią w mgnieniu oka stwierdzić, jakie drewno będzie najbardziej optymalne do danego rodzaju schodów oraz danego pomieszczenia. Doskonale zdają sobie sprawę z tego, że różne rodzaje tego materiału mają różne właściwości, różną odporność oraz pasują do innych elementów wyposażenia. Nie warto iść na kompromisy pod względem jakości oraz estetyki – schody drewniane to na tyle znacząca inwestycja, że powinna w stu procentach odpowiadać potrzebom nabywcy.