Blog

Jakie schody zajmują najmniej miejsca?

Z wielu powodów nie możemy lub nie chcemy posiadać dużego domu czy przestronnych pomieszczeń. Bez względu na wielkość naszego domu musimy mieć schody, które połączą parter z piętrem, poddaszem lub piwniczką. Nie zawsze schody muszą być obszerne i masywne, w dzisiejszych czasach istnieje ogromny wybór ciekawych, praktycznych rozwiązań. W małych domach, im mniej miejsca zajmą schody, tym optycznie większe wydadzą się pomieszczenia. Liczy się ich design oraz umiejscowienie i wysokość stopnia. Jakie schody zajmą najmniej miejsca?

Schody kręcone

Schody spiralne, zwane również kręconymi, to najkorzystniejsza opcja w przypadku budynków o niewielkim dostępnym obszarze. 

Niewątpliwą zaletą schodów spiralnych są stopnie usytuowane tak, by zajmowały najmniej miejsca. Zazwyczaj montowane są na centralnym słupie, na planie koła, a ich lekka konstrukcja może być wykonana ze stali nierdzewnej. Szerokość biegu na poszczególnym poziomie zależy od naszych preferencji. Ich wyprofilowane stopnie umocowane są na zasadzie samonośnej, otrzymujemy więc wrażenie delikatnych, niewielkich schodów. Chcąc spotęgować to wrażenie najlepiej wybrać schody drewniane, szczególnie w jasnych odcieniach. Miłośnicy oryginalnych i nietuzinkowych rozwiązań mogą zdecydować się na ażurowe schody kute, sprawdzające się w zarówno w przypadku wnętrz nowoczesnych, jak i klasycznych.

W przypadku tego rodzaju schodów utrudnione jednak zostanie wykonywanie niektórych czynności, np. wnoszenie na piętro większych przedmiotów. Osoby starsze, zwłaszcza z pomocami ortopedycznymi, również mogą mieć pewne trudności. Zalety schodów krętych często przeważają nad ewentualnymi wadami. 

W niewielkich budynkach schody łączące poszczególne kondygnacje muszą nie tylko być funkcjonalne, ale i estetycznie wyglądać. Właśnie dlatego te o krętej konstrukcji wciąż znajdują się w gronie najchętniej wybieranych rozwiązań. 

Schody kacze

Wprawdzie spiralny typ schodów wciąż jest jednym z częściej wybieranych, istnieje jeszcze korzystniejsze rozwiązanie dla małych pomieszczeń. Są to schody kacze, czyli schody o niezwykle prostej konstrukcji i stromym wejściu, mające postać drabinki. Ze względu na tę stromość szerokość stopnia ma nietypową budowę – z jednej strony jest zwężony, a z drugiej poszerzony (pasując do wielkości stopy). Wejście należy więc zacząć od odpowiedniej nogi, ustawiając ją na poszerzeniu. 

Zaletami schodów kaczych jest możliwość ich szybkiego składania (mechanizm na zasadzie sprężyny). Taki model rozkładany sprawdzi się w wyjątkowo ciasnych miejscach oraz tam, gdzie chcemy mieć możliwość złożenia ich. Bardzo często stanowią część pomieszczenia przejściowego lub parteru łączącego się z użytkowym poddaszem, a także jako łącznik na klatce schodowej. Aby użytkowanie było jeszcze wygodniejsze warto zdecydować się na modele drewniane. Ich wyprofilowane stopnie gwarantują najmniejszą możliwą szerokość.

Model schodów mający postać drabinki zajmie najmniej miejsca, jednak nie zawsze sprawdzi się w codziennym użytkowaniu. Szczególnie, gdy w domu mieszkają osoby starsze.

Schody jednobiegowe i dwubiegowe

W przypadku schodów łączących parter z piętrem można zdecydować się również na schody jednobiegowe w tradycyjnym stylu – są to typowe schody proste o równych bokach. Wbrew pozorom nie zajmą dużo miejsca, o ile będą odpowiednio zamontowane i wyprofilowane. Chcąc optycznie powiększyć przestrzeń warto wybrać schody na konstrukcji lub samonośne z obustronną balustradą. Nawet intensywnie użytkowane nie stracą swojej funkcjonalności ani estetyki. Szerokość schodów jednobiegowych jest identyczna w każdym miejscu, co ułatwia poruszanie się. Będą one idealną wizytówką Twojego salonu.

Schody dwubiegowe umożliwiają oszczędność miejsca, ponieważ posiadają charakterystyczny spocznik, który skraca długość biegu. Są lepszym wyborem w sytuacjach, gdy chcemy połączyć schodami większe wysokości. Istnieje duży wybór możliwych szerokości, a ich przeznaczenie sprawdzi się także w rodzinach wielopokoleniowych. 

Mieszkając z osobami w różnym wieku, w codziennym użytkowaniu sprawdzają się schody zarówno jednobiegowe, jak i dwubiegowe. Uznawane są za najbezpieczniejsze, umożliwiają również prosty transport większych przedmiotów. Modele drewniane idealnie wpiszą się w pomieszczenia urządzone na styl rustykalny, klasyczny, elegancki czy skandynawski. Na ogół wymagają jednak odrobinę więcej miejsca niż schody kacze czy spiralne.