Blog

Schody do małych pomieszczeń

W małych pomieszczeniach ? w wąskich korytarzach i holach, trudno jest zorganizować wystarczająco dużo miejsca na umieszczenie schodów na wyższą kondygnację budynku ? na poddasze, strych czy drugie piętro. Jednak nie jest to niemożliwe ? trzeba po prostu dobrze przemyśleć konstrukcję schodów i dopasować je do własnych potrzeb czy oczekiwań.

Jakie schody pasują do małych pomieszczeń?

Schody tradycyjne nie będą najlepszym wyborem do małych pomieszczeń, ponieważ oznaczają dużo straconego miejsca, na co inwestor często nie może sobie pozwolić. Natomiast znacznie lepszym wyborem mogą być schody rzymskie. Ich zaletą są niewielkie rozmiary oraz prosta forma. Na stalowych wspornikach takich schodów są osadzane stopnie. Takie rzymskie schody są popularne, choć nie zawsze będą tak funkcjonalne i bezpieczne, jak mógłby tego oczekiwać inwestor. Dlatego warto rozważyć i inne rozwiązania, takie jak schody zabiegowe.

Ich konstrukcja polega na łączeniu kondygnacji przy pomocy spocznika. Na ogół mają po kilka stopni ? klinów, szerszych od strony ściany. By zachować bezpieczeństwo użytkowania takich schodów, należy wybrać stopnie nie węższe niż 10 cm.

Schody na wymiar ? dostosowane do pomieszczeń

Jeśli nie ma możliwości wykorzystania w małym pomieszczeniu schodów klasycznych, rzymskich, zabiegowych czy innych, pozostaje ich zaprojektowanie na wymiar, ponieważ w ten sposób można idealnie zagospodarować wolną przestrzeń w danym miejscu. Mogą to być schody na konstrukcji, osadzone na elemencie lub elementach konstrukcyjnych z drewna lub z metalu. Mogą mieć lekką, ażurową kompozycję, która doda lekkości pomieszczeniu.

Schody giętkie i kręte ? kiedy warto je wybrać do małego pomieszczenia?

Kolejnym pomysłem na zastosowanie schodów w małym pomieszczeniu jest wykorzystanie schodów giętych i krętych, które zajmują niewiele miejsca. Schody gięte mają atrakcyjny wygląd i są funkcjonalne w użyciu. Dają konstruktorom nieograniczone możliwości projektowe, dlatego i one mogą zostać dostosowane do pomieszczeń o małym metrażu. Schody kręte ? spiralne mogą być niekiedy dobrym wyborem, ale muszą zostać z uwagą zaplanowane. Funkcję nośną pełni przy nich centralnie umieszczony słup, na którym osadzone są stopnie. Schody kręcone zmieszczą się w bardzo małym domu lub w dwupoziomowym mieszkaniu. Cenna przestrzeń dzięki nim może zostać zaoszczędzona jak najbardziej maksymalnie. Jeśli potencjał wnętrza jest jednak większy, można rozważyć wybór schodów spiralnych, o większej praktycznej funkcjonalności