Blog

Czy schody muszą mieć balustradę?

Schody to obowiązkowy element konstrukcyjny łączący ze sobą poszczególne kondygnacje budynku. To, czy posiadają dodatkowe zabezpieczenie w postaci balustrady często zależy od naszych preferencji, choć nie zawsze. W niektórych przypadkach regulowane jest to prawnie. Jak wygląda ta sytuacja w praktyce? Czy każde schody muszą mieć balustradę?

Balustrady – przepisy prawne

Zarówno schody zewnętrzne, jak i wewnętrzne, wykorzystywane do pokonywania wysokości przekraczających 0,5 m, powinny być zaopatrzone w balustradę od strony przestrzeni otwartej. W odniesieniu do jednorodzinnych budynków mieszkalnych warunek ten uważa się za spełniony także wtedy, gdy schody o wysokości do 1 m, nieposiadające balustrad, są obustronnie szersze w stosunku do drzwi, do których prowadzą, przynajmniej po 0,5 m.

Zgodnie z zasadami BHP minimalna wysokość balustrady, mierzona od wierzchu poręczy, w przypadku budynków jednorodzinnych wynosi 0,9 m. Jeśli jednak schody z obu stron opatrzone są ścianami, nie ma konieczności dodatkowego zamontowania balustrad.

Dlaczego warto montować balustrady?

Obecność balustrad spełnia przede wszystkim rolę zabezpieczenia przed upadkiem z mniejszych lub większych wysokości. Ze schodów korzystamy każdego dnia, w różnym stanie – gdy jesteśmy mocno niewyspani, po przebudzeniu w środku nocy, po spożyciu alkoholu czy gdy bardzo się spieszymy. Aby w każdej sytuacji wchodzenie i schodzenie ze schodów było bezpieczne, niezbędna jest balustrada, której moglibyśmy się przytrzymać.

Balustrada znacznie ułatwia korzystanie ze schodów dzieciom i osobom starszym. Zwłaszcza, jeśli żadna strona schodów nie znajduje się przy ścianie bądź gdy są to schody kręcone. Montując balustradę chronimy siebie i swoich bliskich przed upadkiem i poważnymi kontuzjami.

Jakie balustrady wybrać?

Współcześnie mamy ogromny wybór różnego rodzaju balustrad, dlatego z całą pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Może to być balustrada drewniana, ręcznie rzeźbiona, balustrada metalowa, w stylu nowoczesnym, jak również balustrada szklana, która nie będzie rzucać się w oczy i optycznie powiększy przestrzeń.

Warto dobrać ją do własnych preferencji, ale także do rodzaju schodów, wielkości mieszkania / domu oraz stylu aranżacji wnętrz.