Blog

Kiedy można zamontować schody spiralne?

Możliwość niemal nieograniczonego wyboru rodzaju schodów sprawia, że często nie wiemy na co się zdecydować. W wielu przypadkach warto jednak postawić na klasyczne modele. Decyzję poprzedzamy oględzinami wnętrza – liczy się dostępny metraż i aranżacja, ale również własne preferencje oraz charakter domowników. Kiedy dobrym rozwiązaniem będą schody spiralne?

Czym są schody spiralne?

Schody spiralne, zwane również kręconymi, idealnie dostosowują się do rodzaju wnętrza i jego wymiarów. Wszystko przez to, że ich konstrukcja bazuje na zarysie koła, a stopnie mają różny kształt i wielkość. Stopnie montuje się wokół centralnie ustawionego słupa, a całość zabezpiecza balustradami. Takie rozwiązanie ma wiele zalet:

  • nowoczesny design
  • zajęcie bardzo małej przestrzeni
  • łatwość montażu i demontażu
  • uniwersalność
  • stosunkowo niska cena

Sprawia to, że schody spiralne są coraz częściej wybierane.

Kiedy można zamontować schody spiralne?

Schody spiralne polecane są przede wszystkim do mniejszych przestrzeni. Świetnie sprawdzą się w niewielkich domach i mieszkaniach, gdzie po prostu nie ma miejsca na tradycyjne schody, a istnieje konieczność połączenia kondygnacji. Schody spiralne będą jednak dobrze wyglądać również w dużych domach – wystarczy zastosować nieco szersze stopnie i bardziej finezyjne balustrady. Wybór jest ogromny.

Schody spiralne można zamontować bez względu na aranżację wnętrz. Ze względu na swoją uniwersalność i możliwość wyboru wszystkich parametrów schodów, sprawdzą się one w przypadku stylu nowoczesnego, skandynawskiego, klasycznego, industrialnego, boho i każdego innego.

Kiedy nie montować schodów spiralnych?

Schody spiralne mogą nie sprawdzić się w przypadku rodzin wielopokoleniowych, gdy mieszkają z nami małe dzieci (i kolejne są już w planach), a także seniorzy. W tych grupach wiekowych poruszanie się po schodach spiralnych może być uciążliwe, a nawet niebezpieczne. Schody spiralne nie sprawdzą się również w sytuacjach, gdy lubimy częste zmiany aranżacji – wnoszenie i wynoszenie ciężkich lub dużych gabarytowo przedmiotów może być trudne lub wręcz niemożliwe.