Blog

Jak dobrać balustradę do schodów?

Balustrada stanowi zwieńczenie schodów i powinna ściśle z nimi współgrać – dzięki temu możliwe jest uzyskanie przyjemnego efektu wizualnego przy jednoczesnym zachowaniu wszystkich funkcjonalności. Tworzy się je z różnych surowców, a ich dobór zawsze powinien być indywidualny – dopasowany do fasonu i stylu schodów.

Balustrady szklane najlepiej sprawdzają się przy konstrukcjach drewnianych – optycznie powiększają przestrzeń. Jak dobrać konkretny materiał i jak dopasować balustrady szklane do danych schodów? Czym kierować się dokonując wyboru i jaki projekt wybrać?

Przed właścicielami tego typu rozwiązań stoi wiele pytań, dlatego warto zastanowić się nad inwestycją bardzo dokładnie i przeanalizować wszelkie za i przeciw.

Jaką funkcję pełni balustrada?

Balustrady są to poręcze oparte na słupkach konstrukcyjnych przy schodach – są czymś w rodzaju obramowania schodów bądź balkonów. Ich podstawową funkcją jest zapewnianie użytkownikom danego lokalu bezpieczeństwa – takie zabezpieczenie pozwala uniknąć ewentualnego upadku i bolesnej kontuzji.

Schody, a co za tym idzie również balustrady mają także niebagatelny wpływ na wygląd mieszkania. Ich położenie, zazwyczaj w centralnym punkcie, sprawia, że to jak zostaną wykończone rzuca światło na styl całego wnętrza.

Przy tym istnieje bardzo szeroki wachlarz dostępnych rozwiązań balustradowych. Przeważnie jest to kwestia indywidualna – każde domostwo się czymś od siebie różni, każdy właściciel może mieć inne preferencje. To od nas zależy czy postawimy na balustrady szklane, drewniane czy metalowe.

Kiedy postawić na balustradę szklaną?

Na balustrady szklane stawia się przede wszystkim w nowoczesnych wnętrzach. Są to rozwiązania lekkie i transparentne – nadają wnętrzu przestronności i optycznie zwiększają jego powierzchnię.

Jednym z ciekawszych rozwiązań są balustrady całoszklane – nieprzedzielone żadnym słupkiem. Tafla szkła świetnie izoluje schody gwarantując domownikom bezpieczeństwo, a przy tym dobrze się prezentuje. W tego typu rozwiązaniu wybiera się wysokiej jakości szkło hartowane, które pozwala zachować najwyższe standardy bezpieczeństwa.

Jaką balustradę wybrać?

Liczne dostępne rozwiązania powodują, że wybór odpowiadającej właścicielowi balustrady potrafi być nie lada zagwozdką. Warto ten wybór skonsultować z ekspertem – projektanci wnętrz i producenci balustrad przychodzą nam tutaj z pomocą.

Dokonując wyboru należy przede wszystkim kierować się względami bezpieczeństwa i tym, by balustrady spełniały wszelkie normy techniczne determinowane przez miejsce, w którym zostaną postawione.