Blog

Jak wygląda produkcja schodów drewnianych?

Schody pełnią niebagatelną rolę w naszych domach. Są łącznikiem między piętrami i pozwalają w efektywny sposób gospodarować posiadaną przestrzenią. Mogą być również uzupełnieniem wystroju mieszkania, który rzutuje na jego prezencję.

Wybór odpowiednich schodów do domu stanowi wyzwanie – muszą one być trwałe i bezpieczne. Schody drewniane na konstrukcji metalowej z pewnością spełniają powyższe kryteria. Ponadto można je w dowolny sposób dopasowywać do charakteru wnętrza.

Jak wygląda proces ich produkcji? Do kogo najlepiej zgłosić się by takowe wykonać i zainstalować w domostwie?

Projekt – od niego wszystko się zaczyna

Gdy zdecydujemy się na schody drewniane na konstrukcji metalowej w naszym domu potrzebny nam jest zarys tego, jak mają być one skonstruowane i gdzie zamontowane. Projekt wykonany przez wyspecjalizowane firmy pozwala nam nie tylko zwizualizować wygląd schodów, ale też dopasować ich parametry do specyficznych uwarunkowań danego mieszkania.

Kiedy projekt schodów jest gotowy, można zlecić usługodawcy rozpoczęcie produkcji. Składa się ona z kilku procesów, a pierwszym i podstawowym z nich jest obróbka mechaniczna drewna.

Surowiec o należytej jakości i suchości jest strugany do pożądanych rozmiarów. Rozdrobnione kawałki drewna są łączone przy pomocy mocnego kleju z wykorzystaniem prasy hydraulicznej. Dzięki takiemu zabiegowi schody zyskują trwałość i odporność na czynniki zewnętrzne.

Dostosowywanie schodów do projektu – kluczowy etap

Kiedy zarys schodów jest gotowy i wystarczająco wytrzymały, kolejnym etapem jest dostosowanie elementów do specyfiki danego mieszkania. Kawałki drewna są precyzyjnie przycinane przez stolarzy. Następnie trzeba produkt potraktować lakierem chroniącym drewno. Takie wielopoziomowe zabezpieczenia sprawiają, że schody powinny służyć długimi latami bez poważnych uszczerbków.

Równolegle przygotowywana jest specjalna stalowa konstrukcja, do której przytwierdza się drewniane stopnie i którą następnie instaluje się w mieszkaniu. Precyzja współczesnych rzemieślników i ich narzędzi sprawia, że cały proces mimo skomplikowania powinien przebiegać sprawnie i bezkolizyjnie.

Komu zlecić produkcję schodów?

Na rynku istnieje sporo firm zajmujących się produkcją schodów. Jest to zajęcie, które wymaga dużej dokładności i znajomości technologii materiałów. Wobec tego szukając właściwych wykonawców warto spojrzeć na ich dotychczasowe konstrukcje i zapoznać się z opinią poprzednich klientów.

Schody drewniane na konstrukcji metalowej wykonane przez prezentujących odpowiedni poziom fachowców powinny stać się prawdziwą ozdobą domu przy zachowaniu wszelkich wymaganych od nich funkcji.