Blog

Jak dopasować balustradę do schodów?

Schody, które powstają wewnątrz naszych domów, mają być nie tylko funkcjonalne i ładnie wyglądać. Mają też być bezpieczne. Upadek z wysokości może być bolesny, dlatego obowiązkowo przy schodach musi znaleźć się balustrada i poręcz. Podobnie jak schody, balustrada nie tylko spełnia ściśle określoną funkcję. Może też być świetną dekoracją, świadczącą o kreatywności gospodarza.

By tak się stało, trzeba ją dopasować do profilu schodów i całego mieszkania. Jak to zrobić? Czym się kierować wybierając balustradę do schodów?

Funkcjonalność balustrady

Po pierwsze, balustrada ma zabezpieczać schody. Ich konstrukcja bywa stroma, dlatego trzeba dbać o należyte zabezpieczenie. Ponadto balustrada jest ułatwieniem dla dzieci i osób starszych we wchodzeniu i schodzeniu po schodach.

Gustownie wykonana  może być fajnym uzupełnieniem wystroju. Swoim wyglądem balustrada może oddawać charakter gospodarzy czy wnętrza, w którym się znajduje. Nie powinno się lekceważyć tej kwestii, jeśli chcemy by projekt wnętrza składał się w schludną całość. 

Balustrady – do wyboru, do koloru

Wybór balustrady bywa nie lada kłopotem. Bogactwo motywów utrudnia decyzję. Wynika to z tego, że balustrady można tworzyć z większości materiałów. Tak naprawdę jedyną barierą jest wyobraźnia.

Popularnym materiałem jest drewno. Jest to materiał klasyczny, elegancki, sprawdzający się w wielu aranżacjach. Ostatnimi czasy powstaje sporo futurystycznych projektów balustrad. Wycina się je ze szkła, metalu czy tworzyw sztucznych. Szukając inspiracji można spotkać nawet balustrady tworzone z grubego sznura. Jest pełno oryginalnych rozwiązań. Dlatego myśląc o balustradzie, nie warto się zamykać i rezygnować nawet z najbardziej odjechanych wizji.

Balustrada – jaką wybrać?

Rozmiar naszych mieszkań jest czynnikiem decydującym o tym jakie rozwiązanie wybierzemy. Jest to kwestia trudna do ominięcia, i dlatego trzeba umieć odnaleźć się na każdej powierzchni. Balustrada powinna współgrać z resztą domu, być jego uzupełnieniem. Wobec tego, warto o niej pomyśleć na etapie projektowania. Kolorystyka i styl balustrady powinny komponować się ze ścianami, podłogami czy meblami. Kiczowi i tandecie mówimy: nie.

Kiedy nie wiemy co wybrać, z pomocą przychodzą specjaliści Jak w życiu – warto posłuchać mądrego. Fachowcowi powinien wystarczyć rzut okiem na pomieszczenie, aby był w stanie zaproponować interesujące opcje. Dlatego, jeśli mamy wątpliwości, nie ma się czego wstydzić. Konsultacja z osobą znającą temat może rozjaśnić wiele spraw w głowie.