Blog

Na co zwrócić uwagę wybierając schody do pomieszczenia?

?Schody, schody, schody?nie wychodzą nigdy z mody? – śpiewał kiedyś Piotr Fronczewski. Są one są jednym z podstawowych i najważniejszych elementów naszych domów. Dzięki swojej roli pozwalają lepiej i bardziej efektywnie wykorzystywać daną przestrzeń. Dobrze zaprojektowane i wykonane mogą być ozdobą naszych domostw. Ich dobór może jednak nastręczać pewnych problemów. Czym się kierować dokonując wyboru?

Do czego służą schody?

Punktem wyjścia do niniejszych rozważań powinna być funkcja tych konstrukcji. To, jakie ma być ich przeznaczenie determinuje wybór rodzaju schodów. Wewnątrz pomieszczeń powstają by łączyć z sobą kondygnacje.

Dzięki temu przestrzeń może być efektywniej wykorzystana. Często właściciele obiektów kładą nacisk na walory estetyczne schodów. Schody bowiem, doskonale się sprawdzają w roli ozdobnej. Pytanie brzmi: na jakie schody postawić w pomieszczeniu zamkniętym?

Rodzaje schodów – pełen przekrój materiałów

Technologia budowlana jest aktualnie na takim poziomie, że jedynym co może blokować różne pomysły jest wyobraźnia. Ze schodami jest podobnie. Zróżnicowanie materiałów wykorzystywanych do tworzenia tych konstrukcji, jak i liczba stosowanych rozwiązań dają gospodarzom duże pole do popisu.

Można je opierać na betonie, drewnie, metalu, a nawet szkle. Układa się je w dowolne kształty. Jedni stawiają na minimalizm, inni na monumentalizm. Wszystko tak naprawdę jest uwarunkowane indywidualnymi potrzebami i zasobami pieniężnymi. 

Jaki rodzaj schodów wybrać?

Nie wszystkie schody będą dobrze wyglądać w każdym domu. Każdy tego typu projekt trzeba rozpatrywać osobno. Ważnym wskaźnikiem jest tu powierzchnia naszych domów.

Schody jako ważna arteria komunikacyjna nie mogą zajmować zbyt dużo miejsca. Powinny być dostosowane do warunków z naciskiem na ich praktyczne użytkowanie. Innym determinantem jest, jak to często bywa, budżet. W zależności od jego wielkości może zmieniać się pomysł na schody. Reszta tak naprawdę wydaje się kosmetyką – o warstwę wizualną można zadbać korzystając z kreatywnych rozwiązań.

Kiedy decydujemy się na postawienie schodów, warto skonsultować się z fachowcem. Specjaliści będą w stanie pomóc w wyborze. Mogą oni pomóc w dopasowaniu idealnych schodów dla danej przestrzeni. Firmy zajmujące się tego typu usługami, mogą również pomóc znaleźć korzystne dla nas rozwiązania finansowe. Rozmowa z profesjonalistami może otworzyć oczy i pozwolić spojrzeć na temat z kompletnie innej perspektywy.