Blog

Jak wybrać kolor schodów?

Schody wewnętrzne w dużej mierze urozmaicają przestrzeń mieszkalną i wystrój domu. Liczy się tutaj wiele czynników – ogólny kształt, obecność ciekawej balustrady czy tworzywo, z którego wykonano stopnie. Niezwykle istotną kwestią, której wybór niejednokrotnie sprawia wiele problemów, jest kolor schodów. Powinien on pasować do najważniejszych elementów aranżacji oraz stylu, w którym urządziliśmy (lub będziemy urządzać) wnętrze naszego domu.

Ciemne i jasne schody – kolor ma znaczenie

Najczęściej decydujemy się na schody drewniane, które kojarzą się nam z rodzinną, przytulną atmosferą oraz domowym ciepłem. W zależności od odcienia, rodzaju drewna czy ukształtowania słojów mogą jednak dawać efekt elegancji czy minimalizmu. Drewno idealnie wkomponowuje się w styl rustykalny i skandynawski. W przypadku dużych wnętrz można zdecydować się zarówno na ciemne drewno, jak i na jasne. Pamiętajmy, że im ciemniejsze schody, tym bardziej mogą one przytłoczyć wnętrza. Jasny kolor stopni sprawi, że pomieszczenia będą optycznie większe – dlatego to właśnie jasne odcienie najlepiej sprawdzą się w niewielkich pomieszczeniach i w przypadku małych domów jednorodzinnych. 

Ciemne schody stanowią gustowne wykończenie wnętrza, w którym przeważają jasne kolory podłogi, ścian czy mebli. Kolor balustrady możemy dobrać pod odcienie stopni lub zdecydować się na oryginalny kontrast (dobrze, gdy jest ona ciemniejsza). Z kolei jasne schody sprawdzą się przy każdym kolorze ścian, bez względu na styl aranżacji całej reszty. Pamiętajmy, że ściany zawsze możemy przemalować, a schody pozostaną z nami przez wiele lat.

Dobór koloru schodów w zależności od wystroju

Zanim zdecydujemy się na poszczególne kolory schodów, przeanalizujmy styl, w którym urządzamy swoje wnętrza domowe. W nowoczesnych, minimalistycznych wnętrzach dobrym rozwiązaniem będą schody o kolorze chłodnym i stonowanym. Ciekawą opcją są szarości drewna i wszelkie zimne brązy, przy czym często miejsce ma wybór egzotycznych gatunków drewna. Ponadto mogą być one umieszczone na metalowej konstrukcji, co zapewni im nutkę elegancji. 

Do wnętrz urządzanych w stylu rustykalnym czy skandynawskim warto wybrać schody drewniane o ciepłym odcieniu – sosnowe, jesionowe czy bukowe. Te ostatnie uznawane są za klasykę sprawdzającą się w każdym wnętrzu, także tym urządzonym w japońskim, minimalistycznym stylu. 

Znaczenie koloru podłogi

Podłoga ma ogromny wpływ na efekt wizualny wybranych przez nas schodów. Jednym z najpopularniejszych, uniwersalnych i niezwykle eleganckich pomysłów jest przedłużenie podłogi za pomocą schodów – i odwrotnie. W praktyce oznacza to, że jeden element powinien pasować do drugiego. Przejście ze schodów na podłogę nie powinno być mocno zauważalne. Dopuszcza się niewielkie różnice w odcieniach, jednak powinny one wynosić zaledwie 1 ton. Ma to największe znaczenie w przypadku schodów drewnianych – odcień podłogi nie ma znaczenia, gdy decydujemy się na schody szklane czy metalowe.

Na co jeszcze należy zwrócić uwagę?

Połączenie schodów z kolorystyką podłogi czy stylem wystroju domu ma ogromne znaczenie dla ostatecznego efektu wizualnego. Jednak zgodnie ze starym przysłowiem: „diabeł tkwi w szczegółach”. Wybierając drewniane schody (lub jakiekolwiek inne) weźmy pod uwagę także drzwi, meble i ramy okien. Najlepiej, aby wszystkie trzy elementy miały podobne odcienie. Przykładowo, gdy meble są z ciepłego drewna, ramy okienne i stopnie również mogą być wykonane ze zbliżonych elementów drewnianych. 

Uważa się jednak, że najbardziej estetyczny efekt zależy od przejścia między schodami a podłogą. Zapewni to nie tylko elegancję, ale i optycznie powiększy wnętrze.