Blog

Schody – jak dobrać ich kolor we wnętrzu?

Każdemu zależy na tym, aby jak najlepiej czuć się we własnym domu. Dlatego tak dużą wagę przykładamy do urządzania wnętrz i aranżacji wystrojów poszczególnych pomieszczeń. Nie zapominajmy, że kluczowym elementem zawsze są schody. Ich kształt, wielkość czy kolor zależą wyłącznie od naszych preferencji – mogą być przedłużeniem podłogi lub stanowić do niej kontrast. Pomysłów jest wiele, na co więc warto się zdecydować?

Drewniane schody jako przedłużenie podłogi

Jedną z popularnych opcji jest maksymalne zachowanie spójności między podłogą a schodami. Szczególnie, jeśli posiadamy drewniane panele. Najlepiej, aby kolor i wzór słojów był identyczny między podłogą, a stopniami. Jeśli podłoga została wykonana z drewna egzotycznego, a koszt schodów z tego materiału przekracza domowy budżet, należy dobrać rodzime gatunki drewna, jednak o zbliżonej kolorystyce. Dopuszcza się różnicę jednego tonu. 

Dobranie odpowiedniej kolorystyki schodów do podłogi jest trudniejsze w przypadku stopni drewnianych. Zawsze można zdecydować się na uniwersalne opcje, czyli schody wykonane z drewna lub szkła hartowanego. 

Kolor schodów w zależności od ścian

Dobierając kolor schodów warto wziąć pod uwagę kolorystykę ścian, choć nie powinno to stanowić głównego wyznacznika. W końcu ściany możemy szybko przemalować i z pewnością na przestrzeni lat zdecydujemy się na ich odświeżenie. Należy jednak pamiętać, że ciemna kolorystyka schodów dobrze skomponuje się z jasnymi ścianami, zaś jasna kolorystyka schodów – zarówno z ciemnymi ścianami, jak i z jasnymi.

Chcąc uzyskać optyczne powiększenie przestrzeni warto zdecydować się na jasne schody. Jeśli dodatkowo zostaną wykonane w ciepłych odcieniach, zagwarantują wrażenie rodzinnej, przytulnej atmosfery. Z kolei chłodniejsze jasne kolory mogą podkreślić elegancję i szykowność wnętrz.

Kolor schodów w zależności od drzwi

W przypadku większych metraży dobrze będzie wyglądać połączenie ciemnych drzwi oraz ciemnych stopni – wszystko w tych samych odcieniach. To rozwiązanie dla dużych pomieszczeń, ponieważ ciemne kolory powodują optyczne zmniejszenie przestrzeni. Warto wybrać schody drewniane na odpowiednio stworzonej konstrukcji. 

Efektowny kontrast

Coraz większą popularnością cieszy się styl skandynawski, bazujący na naturalnych kolorach i materiałach. Jeśli chcemy uzyskać stylowy kontrast między schodami a podłogą, warto zadbać, aby kolorystykę schodów przyjmowały inne elementy wystroju wnętrza, np. ramy okienne, meble czy dodatki. W klasyczny styl skandynawski wpisuje się biała lub jasnoszara podłoga drewniana oraz stopnie wykonane z drewna o ciepłej barwie, z dobraniem mebli pod ten sam odcień. 

Na jaki kolor schodów się zdecydować?

Podsumowując – w małych domach najlepiej sprawdzą się jasne kolory, które nie przytłaczają całości. W większych domach mamy więcej możliwości kombinacji – dobrze sprawdzi się elegancji kontrast oraz ciemniejsze barwy. Klasycznym, uniwersalnym rozwiązaniem (bez względu na wielkość domu) będą jasne schody jako przedłużenie podłogi. Dobierając kolor schodów warto wziąć pod uwagę przede wszystkim styl aranżacji wnętrz, kolor drzwi i podłóg oraz własne preferencje.