Blog

Jakie schody do domu?

Schody wewnętrzne w domu pełnią nie tylko funkcję praktyczną (łączenie kondygnacji), ale także ozdobną czy dekoracyjną. Poza tym powinny zapewnić mieszkańcom domu bezpieczne i komfortowe przemieszczanie się pomiędzy piętrami. Dlatego też ich wybór jest niezwykle istotny – i powinien być dokonany na możliwie najwcześniejszym etapie projektowania i budowy domu. Czym kierować się przy wyborze tego elementu? Oto kilka podstawowych zasad.

Po pierwsze – wymiary schodów

Jedną z podstawowych kwestii, na jaką należy zwrócić uwagę przy wyborze schodów wewnętrznych jest ich odpowiedni rozmiar. W tym przypadku warto kierować się nie tylko wielkością budynku (schody powinny po prostu pasować do metrażu domu), ale także bezpieczeństwem i wygodą użytkowania. Tutaj należy zwrócić uwagę na dwie podstawowe zasady:

  • optymalna ilość schodów mieści się w zakresie od 3 do 18 (w przypadku większej ilości warto rozważyć zamontowanie spocznika)
  • najlepsza szerokość stopni schodów to około 30 centymetrów, a wysokość – od 15 do 17 centymetrów (schody węższe i wyższe od podanych wartości są trudne do pokonywania)

I co bardzo ważne – stopnie schodów powinny być jednakowe. W tym przypadku chodzi nie tylko o zwykłą estetykę (która też jest ważna), ale przede wszystkim o wygodę i bezpieczeństwo.

Po drugie – styl schodów

Inną ważną kwestią przy wyborze schodów wewnętrznych jest ich styl. Tutaj liczy się przede wszystkim indywidualny gust i subiektywne upodobania domowników. Jedna osoba lubi prostotę i minimalizm (i wybierze proste schody), a inna gustuje w bardziej wyszukanych projektach (i zdecyduje się na schody dwubiegowe, łamane czy spiralne). Od indywidualnych upodobań zależy też wykończenie, balustrada czy materiał, z którego dane schody są wykonane. Jednak to nie wszystko. Wybierając ten element domu warto też kierować się ogólnym stylem budynku – aby schody pasowały, a nie kontrastowały z pozostałym wyposażeniem. Jeżeli lubimy prostotę to wybierzmy schody w stylu minimalistycznym, a jeżeli cieszy nas przepych, to doskonałym wyborem będą schody w stylu rustykalnym. Dodatkowo warto też zwrócić uwagę na domowników i ich potrzeby. Rodziny z dziećmi, osobami starszymi lub zwierzętami powinny zdecydować się na schody o odpowiedniej budowie i konstrukcji (tutaj niezbyt dobrym pomysłem będą na przykład schody rzymskie). Pamiętajmy – schody powinny być nie tylko ładne, ale też bezpieczne i wygodne.

Po trzecie – cena schodów

Wiele osób decydując się na schody wewnętrzne zadaje sobie pytanie o ich cenę. I tutaj pojawia się podstawowy dylemat – czy lepiej kupić tanie schody czy też zdecydować się na ich droższą wersję. W tym przypadku warto przede wszystkim pamiętać o tym, iż jest to inwestycja na lata. A tanie schody to często gorsza jakość. Dlatego nie warto oszczędzać. Pamiętajmy – dobre i solidne schody to gwarancja nie tylko ładnego wyglądu, ale także trwałości i bezpiecznego użytkowania. 
Wybór odpowiednich schodów wewnętrznych nie jest prostą sprawą. Na szczęście ilość możliwych opcji jest tak duża, iż każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Dlatego warto skorzystać z oferty firmy STOLMARK, której oferta znajduje się na stronie https://www.stolmark.pl.