Blog

Schody drewniane? A może metalowe?

Schody stanowią niezwykle istotny element wyposażenia przynajmniej dwukondygnacyjnego domu czy mieszkania, nie tylko w ujęciu czysto praktycznym, ale także wizualnym. To właśnie schody, w  dużej mierze, tworzą klimat wnętrza i dodają mu charakteru. Robione na zamówienie lub gotowe schody drewniane to gwarancja stylistycznej lekkości i niepowtarzalnego stylu, ale czy stanowią lepszy wybór niż ich odpowiedniki wykonane z metalu? A może postawić na schody betonowe?

Schody wewnętrzne drewniane i metalowe mają niepodważalną zaletę – w przeciwieństwie do stopni z betonu, nie trzeba ich uwzględniać na etapie wykonywania projektu architektonicznego. Lista plusów jest jednak dłuższa, co w praktyce nie ułatwia dokonania ostatecznego wyboru.

Schody drewniane – nowoczesne lub klasyczne, ale zawsze stylowe

Drewno jest materiałem wysoce estetycznym, zatem montaż takich schodów w stylowym wnętrzu jest bardzo dobrym pomysłem. Białe schody drewniane idealnie wpisują się w konwencję stylu kolonialnego, a w naturalnym kolorze, pasują zarówno do pomieszczeń klasycznych, jak i nowoczesnych. Dają sporą swobodę w kwestii wyboru kształtu i usytuowania, są trwałe, ale trzeba pamiętać, że nawet nowoczesne schody drewniane, wykonane z wysokogatunkowego materiału, wymagają regularnej konserwacji. Dodatkowo, drewno jest materiałem pracującym, zatem cichsze lub głośniejsze skrzypienie jest raczej nieuniknione. Dla jednych, będzie to sporą wadą, dla innych, ogromną zaletą – niektórzy twierdzą, że tego typu dźwięki tworzą nastrój i atmosferę wnętrza. 

Schody metalowe – stal to synonim trwałości

Schody z metalu to spory wydatek, zwłaszcza gdy inwestor zdecyduje się na stal kwasoodporną. Wynika to z czasochłonnego procesu obróbki tego materiału, jednak ich ponadprzeciętna trwałość w dużej mierze usprawiedliwia spory koszt zakupu i montażu. Stal idealnie pasuje do nowoczesnych, designerskich wnętrz, jednak niekoniecznie sprawdzi się w pomieszczeniach, w których dominuje klasyka. Trzeba też pamiętać, że stal nie jest elastyczna,. zatem stopnie wykonane z tego materiały są bardziej „męczące” dla stóp.

Schody metalowo drewniane, czyli rozsądny kompromis

Schody metalowo drewniane to idealne rozwiązanie dla osób, którym zależy nie tylko na trwałości, ale także na unikalnym stylu. Drewniane stopnie na metalowej konstrukcji wyglądają niezwykle nowocześnie, idealnie dopełniają klimat minimalistycznych wnętrz, a oprócz tego – cechują się ponadprzeciętną trwałością przy zachowaniu dość wysokiej elastyczności stopni.