Blog

Konserwacja schodów metalowych – na co zwrócić uwagę?

Wzrost popularności kowalstwa artystycznego sprawił, że ludzie w swoich domostwach coraz chętniej montują schody metalowe. Ich trwałość i elastyczność sprawiają, że są one w stanie ożywić i nadać klimat niemal każdemu wnętrzu.

Dotychczas schody metalowe można było spotkać w okolicach instytucji publicznych – urzędów czy szpitali. Powód tego jest oczywisty: wytrzymałość. Takie rozwiązanie pozwala schodom przetrwać nawet bardzo intensywną eksploatację.

Modernistyczne podejście do projektowania wnętrz z otwartymi ramionami przyjmuje schody metalowe jako jedno z rozwiązań. Jak w przypadku każdego rozwiązania – by mogły służyć długotrwale należy o nie dbać. Metal jest bowiem materiałem, który także podlega niszczeniu – z czasem może rdzewieć czy się kruszyć. Regularna konserwacja pozwala, by schody służyły domownikom przez długie lata.

Konserwacja schodów metalowych – najpierw czyszczenie

Zanim zaczniemy konserwować schody metalowe, należy się do tego przygotować. Na wstępie trzeba wyczyścić je z wszelkich zabrudzeń i nanosów. W marketach budowlanych można znaleźć wiele detergentów, które pozwolą usprawnić proces czyszczenia schodów.

Podczas czyszczenia schodów, trzeba też zwrócić uwagę na ich odtłuszczenie. W tym celu skorzystać możemy ze zwykłego rozpuszczalnika.

Gdy schody metalowe są mocno zabrudzone, wtedy warto się wspomóc elektronarzędziami. Piaskowanie powierzchni metalowej przy pomocy wysokiego ciśnienia pozwala szybko i przede wszystkim skutecznie usunąć wszelkie niepożądane naleciałości. Ta metoda pozwala również dotrzeć nawet do trudno dostępnych miejsc – rogów czy zgięć.

Zabezpiecz schody przed rdzą

Rdza jest czynnikiem, który najmocniej wpływa na metal. W związku z tym, konserwując schody metalowe należy zadbać o ich zabezpieczenie antykorozyjne. Na szczęście na rynku jest szeroki wybór farb antykorozyjnych, które z powodzeniem sprawdzają się w przypadku schodów.

Jedną z najskuteczniejszych metod nakładania farby na schody metalowe jest malowanie proszkowe. Pozwala ono równomiernie, bez zacieków rozprowadzić farbę po całej powierzchni.
Stosowanie wyżej wspomnianych rozwiązań, a także regularna obserwacja stanu konstrukcyjnego, pozwala utrzymać schody metalowe w dobrej kondycji przez naprawdę długi czas. Kilka godzin poświęconych na ich konserwację raz na kilka miesięcy, może pomóc uniknąć potencjalnie sporych wydatków w przyszłości.