Blog

Rodzaje schodów wewnętrznych

Wybór schodów wewnętrznych do domu lub mieszkania powinien opierać się nie tylko na kwestiach estetycznych, ale też ich funkcjonalności. Schody będą wykorzystywane każdego dnia, dlatego należy zadbać o ich odpowiedni montaż oraz zastosowanie bezpiecznej konstrukcji i materiałów. Poznaj rodzaje schodów wewnętrznych oraz dopasuj najlepsze rozwiązanie do swojego domu.

Schody na konstrukcji

Jednym z najbardziej popularnych rozwiązań są schody na konstrukcji. Ich zaletą jest stabilny montaż oraz możliwość aranżacji według indywidualnego pomysłu. 

Ten rodzaj schodów wewnętrznych wykonuje się głównie z metalu, drewna, szkła. Można dostosować wymiary gotowych schodów do rozmiaru pomieszczenia oraz jego wysokości.

Schody na konstrukcji są bezpieczne podczas użytkowania, a ich styl łatwo dopasować do aranżacji zastosowanej we wnętrzach.

Schody na beton

Typ schodów, który cechuje się największą trwałością oraz stabilnością, to schody na beton. Chociaż nazwa może sugerować co innego, to do wykonania schodów na beton stosuje się również drewno, metal, a nawet szkło. Stopnie oraz barierki montuje się na podstawie z betonu. Tak stworzone schody są odporne na uszkodzenia oraz zachowują piękny wygląd na długie lata.

Schody na beton, za sprawą różnych materiałów wykończeniowych (m.in. drewno, metal), można dopasować niemal do każdego stylu – nadają się zarówno do nowoczesnych, jak i bardziej klasycznych i eleganckich wnętrz.

Schody kręcone

Bardzo często w niewielkich przestrzeniach i wnętrzach o małej powierzchni wykorzystuje się kręcone schody. Ich spiralna konstrukcja nie zajmuje wiele miejsca. Mogą stanowić kanał komunikacyjny np. z antresolą albo pełnić funkcję dekoracyjną.

Zwykle wygląd schodów kręconych jest skromny, ale elegancki, przez co świetnie komponują się one z nowoczesnymi czy rustykalnymi wnętrzami.

Schody gięte

Schody gięte mogą wydawać się zbliżone formą do kręconych schodów. Za sprawą specjalnych technik oraz wykorzystania drewna jako główny materiał, można uzyskać płynne przejścia i eleganckie linie w gotowych, giętych schodach.

Ten rodzaj schodów wewnętrznych doskonale wpasuje się w styl nowoczesny i klasyczny. Możliwe jest tworzenie fantazyjnych kształtów i nietypowych konstrukcji. Schody gięte wykonuje się na zamówienie, pod konkretne potrzeby klienta.

Schody dywanowe

Schody dywanowe zawdzięczają swoją nazwę nie tyle pokryciu ich miękkim dywanem, co swojej specyficznej konstrukcji. Są zbudowane głównie ze stopni, podstopni i balustrady, nie posiadają belek policzkowych. Wykonuje się je głównie z drewna, metalu i szkła. 

Prosta forma schodów dywanowych sprawia, że pasują one do wnętrz utrzymanych w eleganckim, nowoczesnym lub minimalistycznym stylu.

Podsumowanie

Wybór schodów wewnętrznych powinien opierać się na ich funkcjonalności, trwałości oraz dostępnej przestrzeni. Styl wykonania schodów można dopasować do już urządzonych wnętrz, co z pewnością ułatwi ich aranżację w domu lub mieszkaniu. Warto zapytać o radę ekspertów i dowiedzieć się, jaki rodzaj wewnętrznych schodów będzie najlepszym wyborem w danej sytuacji.