Blog

Schody w domu – drewniane czy metalowe?

Schody łączą różne poziomy i umożliwiają domownikom przemieszczanie się między piętrami. Są także istotnym elementem wystroju. Wybór rodzaju schodów powinien więc być dobrze przemyślany. Jedną z istotniejszych kwestii jest dobór materiału, wiele osób zastanawia się nad dwiema popularnymi opcjami: drewnem i metalem. Przyjrzyj się zaletom i wadom obu rozwiązań, pomoże Ci to podjąć decyzję dopasowaną do Twoich oczekiwań.

Porównanie schodów metalowych i drewnianych

Różnice w schodach z metalu i z drewna to przede wszystkim ich estetyka oraz możliwości zastosowania we wnętrzach w określonym stylu. Drewniane i metalowe schody mają też inny stopień wytrzymałości, wymagają innego sposobu pielęgnacji. O jakich plusach i minusach obu rozwiązań warto wiedzieć przed dokonaniem wyboru?

Zalety schodów drewnianych

Odcienie schodów drewnianych są zróżnicowane, wszystko zależy od rodzaju drzewa, na jaki się zdecydujesz. Do dyspozycji masz popularne gatunki, jak jesion, sosna, dąb, jak i bardziej egzotyczne, np. mahoń lub azobe.

Czy schody będą często użytkowane? Jeśli tak, warto wybrać drewno twardsze, bardziej odporne na uszkodzenia, obciążenie czy wilgotność powietrza.

Drewniane schody wprowadzają do pomieszczeń wrażenie ciepła, przytulności. Z powodzeniem sprawdzą się we wnętrzach urządzonych w klasycznym, nowoczesnym czy rustykalnym stylu.

Możesz zamontować je w dowolnym momencie – zarówno w trakcie prac wykończeniowych, jak i po ich zakończeniu.

Wady schodów z drewna

Schody wykonane z drewna wymagają odpowiedniej pielęgnacji oraz regularnych konserwacji. Po montażu należy je odpowiednio zabezpieczyć i zaimpregnować. Pamiętaj o tym, by stosować preparaty pielęgnujące drewno podczas czyszczenia stopni i poręczy, by chronić drewno m.in. przed wilgocią. 

Drewno może być podatne na uszkodzenia, np. pęknięcia lub zarysowania wymagające naprawy.

Musisz liczyć się z wyższymi kwotami zakupu drewnianych schodów, zwłaszcza w przypadku drewna z egzotycznych drzew.

Schody na konstrukcji betonowej

Zalety metalowych schodów

Do plusów schodów metalowych należy ich wytrzymałość. Są twardsze niż drewniane, nie niszczeją przy intensywnym użytkowaniu, radzą sobie ze sporymi obciążeniami.

Schody wykonane z metalu nie wymagają tak częstej pielęgnacji czy zabezpieczania specjalistycznymi preparatami, jak schody drewniane. Są odporne na działanie wilgoci i środków chemicznych.

Metalowe schody dobrze komponują się z wnętrzami w stylu nowoczesnym oraz przemysłowym.

Wady schodów z metalu

Schody metalowe  należy zamontować już na etapie prac wykończeniowych.

Niektóre z wykorzystywanych metali mogą rdzewieć ze względu na brak odpowiedniego zabezpieczenia powierzchni.

Wchodzenie po metalowych stopniach często wywołuje hałas, co może być irytujące dla domowników zwłaszcza wczesnym rankiem lub późnymi wieczorami i w nocy.

Schody metalowe nie sprawdzą się w każdym wnętrzu ze względu na surowy i chłodny wygląd.

Jakie schody do domu wybrać – drewniane czy metalowe? Podsumowanie

Wybór między drewnianymi a metalowymi schodami zależy od Twoich indywidualnych preferencji, stylu urządzenia całego domu, dostępnego budżetu czy też samego umiejscowienia schodów w mieszkaniu. Drewniane schody to klasyka, uniwersalność i cicha praca, podczas gdy metalowe stopnie oferują nowoczesny wygląd i wytrzymałość.

Miej na uwadze, że wybór materiału to tylko część procesu. Istotne jest również odpowiednie zaprojektowanie oraz instalacja schodów na wymiar. Rozważ konsultację z profesjonalistą, który pomoże Ci zrozumieć, jak różnice między zastosowaniem metalu bądź drewna wpłyną na wygodę i korzystanie z Twojego domu. Dzięki temu podejmiesz decyzję, która najlepiej odpowiada oczekiwaniom Twoim oraz pozostałych domowników.