Blog

Schody a zwierzę w domu

Dla wielu z nas dom bez zwierząt byłby pozbawiony ciepła i radości, często są one traktowane na równi z domownikami. Są częścią rodziny i przyjaciółmi. Dlatego budując lub remontując dom zawsze bierzemy pod uwagę obecność naszych mniejszych towarzyszy. Ma to duże znaczenie również w przypadku schodów. Jakie wybrać, aby były bezpieczne dla zwierząt oraz aby zwierzęta nie zniszczyły ich swoim użytkowaniem?

Schody drewniane a zwierzęta domowe

Najczęściej wybieramy schody wykonane z drewna, które jednak mogą niszczyć się w kontakcie z pazurami czy błotem naniesionym przez łapy zwierząt. O ile często poleca się montaż specjalnej barierki, o tyle nie jest to rozwiązanie korzystne ze względów estetycznych. Posiadając w domu zwierzęta, wybierajmy więc wyłącznie drewno wysokiej jakości i o wytrzymałych parametrach. Najlepiej sprawdzi się dąb oraz gatunki drewna egzotycznego.

Lepiej zrezygnować z jasnego drewna (przyjmuje się, że im jaśniejsze, tym jest miększe i bardziej podatne na uszkodzenia), takiego jak sosna, topola, wierzba czy jodła. Na jasnych odcieniach wszelkie zabrudzenia będą także bardziej widoczne.

Zabezpieczenie stopni drewnianych

Jeśli chcemy dodatkowo zabezpieczyć stopnie schodów, warto poddać je olejowaniu. Czynność polega na wcieraniu w surowe drewno oleju za pomocą pędzla z naturalnym włosiem bądź wałka. Sprawia to, że nawet pazury nie wyrządzą schodom większej krzywdy. Alternatywą jest nałożenie na stopnie specjalnych dywaników, które są jednocześnie elementem dekoracyjnym wnętrz.

O czym jeszcze warto pamiętać?

W przypadku zwierząt domowych rodzaj schodów nie ma większego znaczenie. Nie ważne czy będą one dwubiegowe, kacze czy kręcone – mamy całkowitą dowolność wyboru. Ważne jednak, aby zdecydować się na obecność barierki lub zabezpieczeń. Ma to znaczenie szczególnie w przypadku psów – starsze mogłyby nie zauważyć końca bocznej części i spaść, zaś młodsze szczeniaki, pełne energii, mogłyby wypaść ze schodów podczas zabawy czy biegania po domu.

Warto rozważyć antypoślizgowe powierzchnie stopni, dlatego ponownie proponujemy dywaniki lub nakładki. Pamiętajmy również, aby regularnie czyścić schody. Porządek w domu jest czynnikiem kluczowym, aby schody wytrzymały jak najdłuższy czas w idealnym stanie.