Blog

Schody na poddasze – czym się kierować przy wyborze?

W wielu domach poddasze nie spełnia większej roli – przechowuje się tam różne przedmioty, które mają dla nas wartość sentymentalną bądź po prostu rzadko je używamy. Dlatego też schody powinny umożliwiać wejście na poddasze, jednocześnie nie zajmując zbyt wiele miejsca. Inaczej wygląda sytuacja, gdy mamy do czynienia z poddaszem użytkowym. Zawsze wybór schodów powinien być więc podyktowany naszymi własnymi potrzebami i preferencjami.

Rodzaj schodów na poddasze

Jeśli nie korzystamy z poddasza i wiemy, że w najbliższej przyszłości z pewnością nie będzie ono użytkowe, a jednocześnie zależy nam na przestrzeni, dobrym rozwiązaniem będą schody harmonijkowe lub nożycowe. Oba rodzaje umożliwiają składanie i rozkładanie w dowolnym momencie, po złożeniu nie zajmując ani odrobiny miejsca na piętrze. Są lekkie i pasują do każdego pomieszczenia, można umieścić je nawet w bardzo niewielkich otworach w suficie.

Alternatywą mogą być schody młynarskie, które montowane są na stałe, a swoim wyglądem przypominają drabinę. Stosuje się je tam, gdzie istnieje konieczność częstego wchodzenia na poddasze, jednak wciąż jest ono niezamieszkane.

W przypadku poddasza użytkowego warto postawić na bezpieczne i bardziej stabilne schody, które umożliwią nam kilkukrotne w ciągu dnia wchodzenie na poddasze. Tutaj wybór jest już dowolny i zależy od wolnej przestrzeni. Sprawdzą się schody jednobiegowe, samonośne lub kręte.

Materiał na schody

Najlepszym materiałem w przypadku schodów na poddasze będzie uniwersalne i niezawodne drewno. Schody strychowe najczęściej wykonane są z sosny, jednak jeśli chcemy coś bardziej wytrzymałego, z powodzeniem możemy wybrać świerk skandynawski, dąb, a nawet dowolny gatunek drewna egzotycznego. Konstrukcja stalowa lub metalowa zapewni podparcie dla elementów drewnianych.

Wymiary schodów

Wymiary schodów na poddasze są uregulowane prawnie. Maksymalna wysokość stopni wynosi 19 cm, jednak za najwygodniejsze uznaje się te o wysokości 15-17 cm. Szerokość biegu nie może być mniejsza niż 80 cm, co wystarczy, aby po schodach mogą poruszać się jedna osoba. W przypadku szerokości stopni wyznaje się zasadę – im więcej, tym wygodniej.

Wybierając schody na poddasze nie zapomnijmy o balustradzie lub poręczy, która uchroni nas przed niefortunnym upadkiem. Na strychu warto zamontować dodatkową ochronę wokół zejścia na schody, szczególnie jeśli zdecydowaliśmy się na schody składane.