Blog

Schody ciemne czy jasne?

Wybór koloru schodów jest niezwykle ważny. To właśnie on wpłynie na estetykę całego wnętrza, sprawi, że będzie ono optycznie większe lub ciemne i małe. Kolor dobieramy jednak nie tylko do wielkości domu, ale również innych dodatków czy nawet stylu samych schodów. Nie możemy zapomnieć o indywidualnych preferencjach – we własnym domu to właśnie my musimy czuć się komfortowo. Jakie odcienie schodów warto więc wybrać?

Zalety jasnych schodów

To idealne rozwiązanie dla domów i mieszkań z małym metrażem. Sprawdzą się również w stylach skandynawskich, boho, nowoczesnych oraz industrialnych. W zależności od własnych upodobań można postawić na chłodne odcienie (szarości, stonowane brązy, bielone drewno) bądź te cieplejsze (np. miodowe). Jasne schody:

  • rozjaśnią ciemniejsze wnętrza
  • wprowadzą rodzinną, przyjazną atmosferę
  • są uniwersalne – można je stosować na małych, jak i dużych przestrzeniach

Naturalne, jasne odcienie schodów sprawią, że przestrzeń wyda się optycznie większa i przestronniejsza.

Zalety ciemnych schodów

Ciemne kolory kojarzą się z luksusem, nowoczesnością i stylem, dlatego będą dobrym wyborem w przypadku większych domów czy mieszkań urządzanych w stylu nowoczesnym, klasycznym lub pałacowym. Ciemne schody:

  • dobrze wyglądają w zestawieniu ze szkłem
  • mogą maskować ewentualne zabrudzenia
  • wprowadzają do wnętrza poczucie estetyki i wyszukanego stylu

Ciemne schody są nieco bardziej problematyczne niż ich jasne odpowiedniki. Przede wszystkim nie będą dobrze się prezentować na małym metrażu, ponieważ wpływają na optyczne zmniejszenie przestrzeni.

Ciemne czy jasne schody? Które wybrać?

Przede wszystkim należy kierować się dostępną przestrzenią. W małych domach i mieszkaniach lepiej wybierać spośród jasnych kolorów, natomiast w przypadku dużych domów i mieszkań kolor schodów nie ma znaczenia. Oba sprawdzą się bardzo dobrze, a wybór powinien być podyktowany wyłącznie naszymi upodobaniami.

Jeśli mimo mniejszego metrażu chcemy zdecydować się na ciemne schody, wystarczy zadbać o przeźroczyste balustrady, np. ze szkła hartowanego. Alternatywą będą schody zabiegowe lub samonośne bez balustrady. Sam ich układ sprawia, że pomieszczenie wydaje się większe.