Blog

Jak zabezpieczyć schody przed dziećmi?

Dzieci są z natury ciekawe świata i chętne do poznawania nowych miejsc. Możemy mieć pewność, że będą regularnie dążyć w kierunku schodów. Miejmy wówczas na uwadze, że ich wiedza i poczucie zagrożenia nie są tak rozbudowane jak u osób dorosłych. Naszym obowiązkiem jest zapewnienie im bezpieczeństwa i wdrożenie środków ochronnych. Jak to zrobić?

1. Bramki zabezpieczające wejście na schody

Montuje się je na górze i na dole ciągu schodów, aby zabezpieczyć je z dwóch stron. Możemy dowolnie przebierać we wzorach i kolorach, dopasowując je do aranżacji wnętrz, dzięki czemu nie będą rzucać się w oczy i psuć całej estetyki. Co ważne – dziecko nie jest w stanie samodzielnie otworzyć takiej bramki, przez co zawsze znajduje się po jej bezpieczniejszej stronie.

Dużą zaletą bramek jest ich uniwersalność i łatwość montażu / demontażu. Na początku można zamontować je w drzwiach pokoju dziecięcego, zwłaszcza, gdy maluch uczy się raczkować. Później natomiast można bez problemu przenieść je przed schody.

2. Zabezpieczenia balustrad

Istnieje wiele rodzajów balustrad. Może się zdarzyć, że w naszym domu zamontowane zostały te, które cechują się szerokimi przerwami między kolejnymi szczeblami. Wówczas istnieje ryzyko, że dziecko wypadnie spomiędzy nich, co jest ogromnym zagrożeniem dla jego zdrowia. Wówczas rodzice powinni zdecydować się na zabezpieczenie tych przerw. Najczęściej wybieraną formą są specjalne siatki.

3. Nakładki antypoślizgowe

Schody, zwykle bez względu na materiał, z którego je wykonano, są śliskie. W przypadku domów i mieszkań prywatnych zazwyczaj decydujemy się na schody drewniane, które również stwarzają ryzyko poślizgnięcia się. Chcąc chronić swoje dziecko warto więc na każdym stopniu nakleić nakładki antypoślizgowe, które możemy zdjąć, gdy dziecko będzie starsze.

Alternatywą będą estetyczne dywaniki, które powinny być jednak montowane na stałe. W innym razie mogłyby zsunąć się ze stopni wraz z dzieckiem.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Decydując się na dzieci najlepiej urządzić ich pokoje na parterze. Dzięki temu nie będą miały tak częstej potrzeby korzystania ze schodów – wszystko co potrzebne znajdą na jednym poziomie. Oczywiście nie ma przeciwwskazań, aby przenieść pokoje na górę, gdy dzieci nieco podrosną. Wybór zawsze należy do rodziców.