Blog

Schody do wnętrza loftowego – jakie?

Wnętrze loftowe jest niezwykle charakterystyczne. Zawiera elementy o różnym pochodzeniu, często pozornie do siebie niepasujące, jednak razem tworzące ciekawą kompozycję. Idealnie sprawdza się tu ceglana ściana, drewniane meble czy dość surowy klimat. Przestrzenie są zazwyczaj otwarte, a widoczność elementów konstrukcyjnych nie jest tu niczym dziwnym. Zwieńczeniem wnętrza loftowego są jednak schody. Jakie warto wybrać?

1. Schody z metalową konstrukcją

Metal to tworzywo bardzo lubiane w aranżacjach loftowych. Właśnie dlatego podstawą konstrukcji schodów jest właśnie on. Stopnie mogą być natomiast wykonane z drewna, ewentualnie ze szkła. Przy stylu loftowym stawia się raczej na ciemne i chłodne odcienie drewna. Rozmiar i charakter stopni czy samej konstrukcji jest już jednak kwestią indywidualną – w dzisiejszych czasach wybór jest ogromny.

2. Obecność balustrady

W przypadku schodów w stylu loftowym dobrze sprawdza się balustrada szklana, ewentualnie metalowa lub drewniana poręcz, która nie będzie zbyt widoczna. Wszystko dlatego, że styl loftowy kocha przestronność i wolną przestrzeń. Zbyt masywna czy zabudowana balustrada przytłoczy wnętrze i zniszczy niepowtarzalny charakter loftu.

3. Rodzaj schodów

W praktyce w stylach loftowych spotkać można każdy rodzaj schodów. Betonowe, wspornikowe, kręcone, zabiegowe i wiele innych. Za najbardziej pasujące uznaje się jednak te nieposiadające podstopnic. Dzięki temu schody dodatkowo optycznie powiększają przestrzeń. Można więc postawić na schody wspornikowe, kręcone lub wachlarzowe. Warto wzbogacić je ciekawymi dodatkami, np. lampkami LED.

4. Kolorystyka schodów

Jako że wnętrza loftowe lubią naturalne, surowe materiały, dobrze sprawdzi się chłodne lub ciemne drewno. Często wybiera się drewno dębowe, które samo w sobie prezentuje się fenomenalnie, wykazując przy tym dobre parametry użytkowe. Ciekawym rozwiązaniem będzie również połączenie czerni z bielą lub czerni z chłodnym i jasnym drewnem. Zwłaszcza, gdy chcemy wprowadzić nutkę nowoczesności.

5. Asymetria czy symetria?

W stylu loftowym sprawdzą się równie dobrze schody symetryczne (jednobiegowe), jak i te asymetryczne (wachlarzowe, dwubiegowe, kacze). W tym aspekcie nie ma zasad, których można przestrzegać. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji i wielkości dostępnej przestrzeni. Należy jednak zwracać uwagę, aby wybrane schody nie stanowiły głównego, najbardziej rzucającego się w oczy punktu całego wnętrza.