Blog

Schody – inspiracje i pomysły na modny wystrój 2021

Schody wewnętrzne w domu to nie tylko wymiar praktyczny (element łączący poszczególne kondygnacje), ale także ozdobny i dekoracyjny. Dlatego też warto zadbać o to, aby były one jednocześnie trwałe i bezpieczne oraz estetyczne i zwyczajnie ładne. Dobrym sposobem na spełnienie tych wszystkich wymogów są schody na zamówienie, które będą zgodne zarówno z indywidualnymi wymaganiami, jak i bardzo subiektywnymi gustami. W tym przypadku można kierować się obowiązującymi trendami, które są popularne w 2020 roku.

Nowe trendy w projektowaniu schodów

Rok 2020 przynosi sporo zmian w dotychczasowych trendach obowiązujących w projektowaniu schodów. I chociaż wciąż dużą popularnością cieszą się schody minimalistyczne,  w neutralnych kolorach, proste lub zakręcane, to do głosu zaczynają dochodzić nowe propozycje, na które także warto zwrócić uwagę. Jakie schody są modne w 2020 roku? Tutaj można wymienić:

  • ciemne odcienie (zarówno schodów, jak i wykończeń)
  • kontrastowe kolory
  • balustrady w matowych odcieniach
  • egzotyczne gatunki drewna wykorzystywane do produkcji schodów
  • geometryczne wzory odwzorowane w balustradach i konstrukcjach

Dodatkowo rok 2020 stawia na dosyć uproszczone formy, które doskonale sprawdzą się w niemal każdym wnętrzu. I chociaż styl skandynawski lub glamour jest wciąć obecny w projektach schodów, to równie popularny staje się styl prosty i nieco minimalistyczny. Takie właśnie są schody nowoczesne, które cieszą się dużym zainteresowaniem.

Schody drewniane czy betonowe?

Jednym z podstawowych dylematów przy wyborze schodów wewnętrznych dotyczy tego, czy mają być one drewniane czy też betonowe. W tym przypadku ważny jest nie tylko indywidualny gust, ale także kwestie estetyczne. Schody betonowe – ze względu na swoją masywność – lepiej sprawdzą się w otwartych przestrzeniach i we wnętrzach nowoczesnych oraz minimalistycznych (dobrze wyglądają też we wnętrzach glamour). Można je też nieco ocieplić dodając elementy drewniane. Natomiast schody wykonane z drewna są bardziej ciepłe, przytulne, mniej „zawłaszczające” przestrzeń. Jednocześnie nadają się do wielu stylów, co czyni je łatwiejszymi w aranżacji. A które są bardziej popularne? Każdy z tych rodzajów schodów ma swoich zwolenników. 

Styl schodów – jaki wybrać?

Schody – podobnie jak meble czy inne wyposażenie – mogą być zaprojektowane i wykonane w bardzo różnym stylu. I chociaż jest to kwestia bardzo indywidualna, to wśród tych najbardziej popularnych wciąż dominuje styl skandynawski, nowoczesny czy klasyczny. Jednak nie brakuje też zwolenników stylu industrialnego, rustykalnego, wiejskiego czy glamour. Tutaj wybór jest ogromny, a jedyna zasada to taka, aby styl schodów dopasować do stylu i charakteru danego wnętrza.
Schody wewnętrzne domu to bardzo ważny element jego wyposażenia. Dlatego warto zadbać o to, aby dobrze się prezentowały. Dobrym pomysłem są schody na wymiar, które spełnią wszystkie oczekiwania domowników. Warto skorzystać z oferty firmy Stolmark (dostępnej na stronie https://www.stolmark.pl/), która projektuje i wykonuje każdy rodzaj schodów.