Blog

Schody metalowe – czym się charakteryzują? Gdzie stosujemy?

Schody metalowe wykonane są w całości lub częściowo z metalu. Szeroki wybór oferty produktów oraz liczne zalety takiego rozwiązania sprawiają, że jest ono coraz częściej wybierane. Wygląda estetycznie i praktycznie, przy czym do wyboru mamy wiele rodzajów tworzyw wykończeniowych. Jakie są zalety schodów metalowych i gdzie możemy je zamontować? To podstawowe informacje, które warto zapoznać przed ich wyborem. 

Charakterystyka schodów metalowych

W przypadku schodów metalowych wyróżniamy kilka rodzajów konstrukcji – na belce środkowej, policzkowe pełne oraz wycinane laserowo. Także stopnie mogą mieć różne wykonanie (m.in. z blachy gładkiej, perforowanej, kratownic czy drewna). Ich popularność wciąż rośnie, ponieważ kształt konstrukcji może być stworzona w zależności od własnych preferencji, podobnie jak w przypadku schodów drewnianych. Dzięki temu wzbogaci każdy wystrój wnętrz – inspiracje dla klientów często znajdują się na stronach internetowych producentów. 

Największą zaletą jest lekkość schodów metalowych, w porównaniu do tych wykonanych w całości z drewna czy betonu. Produkowane są z wytrzymałej stali nierdzewnej, dzięki czemu sprawdzą się również na zewnątrz budynku (np. prowadząc do balkonu) – wykazują dużą odporność na działanie czynników atmosferycznych.

Mimo swojej lekkości i estetyce, schody są w pełni wytrzymałe na obciążenia. Zawsze stosuje się elementy wzmacniające całą konstrukcję. Zamówienie na wymiar pomoże w urządzeniu tak klasycznych, jak i nowoczesnych wnętrz. Bez problemu można dokonać także ich usunięcia czy skorzystać z serwisu, choć ze względu na wysoką trwałość naprawy zwykle nie są konieczne.

Gdzie stosujemy schody metalowe?

Schodami metalowymi można poruszać się zarówno wewnątrz budynków, jak i na zewnątrz. Choć dawniej ich montażu dokonywano przeważnie w budynkach publicznych, dziś są równie popularne w domach prywatnych. Ponadto możesz zamówić je na wymiar i dzięki temu dopasować konstrukcję do własnych potrzeb.

Schody wewnętrzne

Schody metalowe wewnątrz domu można wykończyć różnym tworzywem, w zależności od własnych upodobań – drewnem, kamieniem, ceramiką czy nawet szkłem. Dzięki temu konstrukcja będzie lekka i praktyczna, a możliwość mocowania do ścian pozwala dobudować schody w dowolnym momencie budowy domu czy już na etapie jego użytkowania. W przypadku wnętrz domowych zwykle balustrada jest wykonana z metalu, zaś schody z wybranego gatunku drewna.

Schody zewnętrzne

Zewnętrzne schody metalowe są niezwykle odporne, dobrze sprawdzą się więc w miejscach narażonych na działanie skrajnych czynników atmosferycznych, np. deszczu czy śniegu. Można zamontować je niemal wszędzie – m.in. jako dojście do oczka wodnego, balkonu czy tarasu. Zwłaszcza, gdy zostaną wykończone kratownicą. Ze względu bezpieczeństwa warto jednak zastosować wtedy listewki antypoślizgowe. Przed montażem należy wziąć pod uwagę stan i rodzaj podłoża.

Masz pytania? Zachęcamy do kontaktu

Na naszej stronie internetowej znajdziesz zdjęcia i krótkie opisy poszczególnych konstrukcji. O dokładne szczegóły (np. dostęp, cena, wysyłka lub odbiór w sklepie, czas oczekiwania) warto zapytać telefonicznie lub poprzez stronę internetową, ponieważ zależą one od wielu kwestii indywidualnych. Sklep zapewnia dostęp do wszystkich informacji i udziela szczegółowych odpowiedzi.

Nasze produkty wykonywane są zgodnie z podanymi preferencjami – istnieje możliwość dostępu do formularza ofertowego, na podstawie którego nasi pracownicy kontaktują się z klientem i omawiają wykonanie schodów wybranej kategorii. Korzystanie z niego jest proste i wygodne. Istnieje także możliwość wysyłki zamówienia kurierem.