Blog

Cena schodów – od czego zależy?

Schody – zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne – to podstawowy element każdego domu. Jednak wybór odpowiednich schodów i balustrady często przysparza sporo trudności. Wybierając schody, cena  na ogół stanowi czynnik determinujący ostateczny wybór. Pod uwagę należy wziąć nie tylko materiał czy ostateczny wygląd konstrukcji, ale również koszt montażu.

Ile kosztują schody?

Szacując cenę budowy schodów należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Przede wszystkim ich rodzaj, wygląd, materiał stosowany do budowy oraz lokalizację. Wyróżniamy bowiem m.in. schody samonośne, schody stalowe, schody strychowe, schody spiralne czy schody betonowe. Decydując się na schody wewnętrzne, biorąc pod uwagę tworzywo, największą popularnością cieszą się schody żelbetowe oraz te wykonane z drewna. To właśnie tworzywo, z którego wykonane będą stopnie jest głównym czynnikiem wpływającym na koszt wykonania. 

Schody drewniane

Ostateczny koszt schodów drewnianych zależy twardości wykorzystanego drewna oraz kosztu jego importu i pozyskania. Dodatkowo im prostsza konstrukcja słojów, tym łatwiej obrobić materiał. Najkorzystniejszą cenę uzyskamy wybierając drewna rodzimych gatunków – europejskie i krajowe, np. jesionowe. Niektóre z nich będą równie trwałe i wytrzymałe co drewno egzotyczne, choć nie wszystkie. Schody drewniane wykonane z sosny są wyjątkowo miękkie i nieodpowiednio skonstruowane mogą szybko się odkształcać. Cena schodów drewnianych zależy również od poziomu zaawansowania konstrukcji – lekkie schody proste będą tańsze niż kręte czy o budowie wachlarzowej.

Drewniane schody bardzo często urozmaicane są wykończeniem ze szkła hartowanego, co generuje dodatkowe koszty. Schody wykonane w ten sposób sprawdzą się m.in. na małych przestrzeniach, ponieważ ich zaletą jest znacznie rozświetlanie pomieszczeń.

Zastosowanie konstrukcji drewnianej do wykonania schodów cieszy się coraz większą popularnością, ponieważ zapewnia wrażenie lekkości, elegancji i nowoczesności. Drewno idealnie prezentuje się na schodach kręconych. 

Odpowiedni gatunek drewna zapewni ich trwałość przez długie lata. Montaż schodów drewnianych może nastąpić w dowolnym momencie budowy domu. 

Schody żelbetowe

W przypadku schodów żelbetowych bierze się pod uwagę fakt, czy będą to schody monolityczne czy prefabrykowane, przy czym druga opcja jest korzystniejsza finansowo. Na ostateczną cenę wpływają: ilość zużytego betonu, zbrojenia, deskowania i koszt okładziny. Niezwykle ważne jest bowiem wykończenie schodów żelbetowych i wykonanie balustrady. Najczęściej decydujemy się na wykończenie drewnem – cena zależy tutaj od wykorzystanego gatunku drewna. Panele z drewna egzotycznego będą droższe.

Konstrukcje stworzone z betonu są w pełni bezpieczne, ognioodporne i niezwykle stabilne, dlatego to wciąż najczęstszy wybór w domach jednorodzinnych. Wykonanie schodów na bazie konstrukcji betonowej możliwe jest jeszcze na etapie stanu surowego, jednak czas oczekiwania na gotowe schody jest nieco dłuższy – trzeba odczekać kilka dni, zanim będzie można na nie wejść.

Kształt i konstrukcja schodów

Proste schody jednobiegowe będą tańsze niż te o skomplikowanych kształtach. Wybór schodów wewnętrznych zależy od własnych preferencji, a także od konstrukcji całego domu i wolnej przestrzeni. Budowa schodów betonowych na ogół polega na prostej konstrukcji i użyciu poręcznej balustrady. Z kolei konstrukcja stworzona z drewna jest zwykle bardziej skomplikowana, choć nie jest to wyznacznikiem. Ważne są również stopnie – ich cena zależy od ilości. Im więcej stopni, tym wyższy koszt ostateczny.

W razie wątpliwości lub chcąc oszacować kosztorys najlepiej skontaktować się z wybraną firmą produkującą schody.

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.