Blog

Schody na wymiar – na co zwrócić uwagę?

Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że w domu piętrowym niezwykle istotną częścią wyposażenia są schody. Choć może się wydawać to prozaiczne, to warto zadbać o to, żeby były one w miarę możliwości jak najbardziej funkcjonalne i pasowały do pomieszczenia. Aspektów, które należy wziąć pod uwagę, jest więcej – zapraszamy na krótki poradnik na temat tego, dlaczego warto wybrać schody drewniane na wymiar i na co trzeba zwrócić uwagę podczas zakupu.

Nie bez powodu wspomnieliśmy o rozwiązaniu, jakim są schody na wymiar. Oczywiście można pokusić się o przejrzenie oferty sklepów proponujących gotowe schody, ale niestety bardzo często takie poszukiwania mogą zakończyć się fiaskiem. Kiedy decydujemy się zaś na schody na wymiar, to mamy pewność, że wszystkie szczegóły będą znakomicie dograne, a całość będzie się znakomicie komponować z całym wnętrzem. 

Przede wszystkim drewniane schody na wymiar powinny być dostosowane do pomieszczenia. Na szczęście obszerna oferta poszczególnych firm proponujących schody na wymiar pozwala na wykorzystanie najbardziej innowacyjnych technik konstrukcji. Możemy zdecydować się zarówno na zwykłe, proste schody, jak i takie o spiralnej budowie. Zanim jednak podejmiemy tę decyzję, warto poprosić o ocenę sytuacji fachowca, który powie, jakiego typu schody na wymiar będą najlepiej wyglądać w naszym mieszkaniu lub domu.

Pamiętajmy, że schody na wymiar mogą być znacznie ciekawszym uzupełnieniem wnętrza, niż schody gotowe. Oczywiście trzeba za nie zapłacić nieco więcej, ale jest to bardzo rozsądna inwestycja, tym bardziej, że różnica cenowa nie jest drastycznie duża. Plus tego rozwiązania jest taki, że można samodzielnie wybrać materiały, typ schodów czy nawet rodzaj balustrady. Możliwości jest naprawdę dużo. Odpowiednio dobrane drewniane schody na wymiar mogą prezentować się znakomicie, a przy tym być niezwykle funkcjonalne – dobrze jest wybrać opcję, która umożliwia sprawne sprzątanie. Bardzo to umili codzienne ich użytkowanie. 

Istotny jest także materiał. Wspomnieliśmy już o drewnie, które jest uniwersalne i znakomicie wygląda, ale warto zwrócić uwagę również na schody metalowe. Te mogą przybierać rozmaite formy i tworzyć naprawdę ciekawe konstrukcje, natomiast ich wadą jest to, że słabo amortyzują wszelkie dźwięki. Osoby dysponujące nowoczesnym wnętrzem będą z kolei zachwyceni szklanymi schodami na wymiar – jest to opcja dla minimalistów, którzy jednocześnie cenią sobie elegancję.