Blog

Jaki beton na schody zewnętrzne?

Schody betonowe zewnętrzne to jeden z elementów konstrukcyjnych, który jest obecny przy budowie niemal każdego budynku. W zależności od rodzaju budynku, wykończenie schodów betonowych będzie się różniło. Ponadto konstrukcja schodów wejściowych, jak i ich typ zależał będzie także od właściciela oraz możliwości projektowych. W domach o więcej niż jedna kondygnacja betonowe schody  zewnętrzne będą posiadały wiele stopni, które mogą być pokryte np. płytkami ceramicznymi. 

Jednak element konstrukcji schodów nie wpędza w takie zakłopotanie, jak to, jaki beton wybrać do schodów zewnętrznych? Czy wybrać standardową mieszankę betonową, beton towarowy, a może beton o cechach specjalnych? Jednak o tym, jaki wybrać beton do schodów zewnętrznych kluczowe znaczenie będzie miało samo zlokalizowanie schodów oraz sposób wykończenie schodów betonowych. Ponadto do betonowania schodów najlepiej użyć betonu towarowego, który idealnie sprawdzi się także w przypadku schodów płytowych. 

Spis treści:

  1. Budowa schodów betonowych – warunki eksploatacji
  2. Beton na schody zewnętrzne – walory estetyczne

Budowa schodów betonowych – warunki eksploatacji 

Jeżeli myślisz nad wykonaniem betonowych schodów, to warto, abyś zapoznał się z kilkoma ważnymi kwestami. W powszechnej praktyce schody wejściowe betonowe tworzy się z tej samej mieszanki betonowej, która służy do betonowania stropu. Należy jasno zaznaczyć, że bardzo rzadko myśli się o schodach zewnętrznych, jak o oddzielnym elemencie konstrukcyjnym. Dlatego też rodzaj betonu, jak i ułożenie zbrojenia oraz bloczków betonowych niewiele się od siebie różni. 

Niemniej należy pamiętać, że w polskich warunkach klimatycznych zewnętrzne elementy betonowe będą ulegały niszczącemu działaniu mrozu i wody. Tym samym zwykły beton na schody zewnętrzne, to zdecydowanie zły pomysł. Idealnym rozwiązaniem będzie mrozoodporny beton C30/37 XF3 lub XF4. Zastosowanie tego rodzaju mieszanki betonowej, to gwarancja tego, że beton będzie posiadał strukturę, która jest odporna na niszczące działanie wody oraz mrozu. 

Beton na schody zewnętrzne – walory estetyczne 

Betonowe schody zewnętrzne wykończyć można na wiele różnych sposobów. Możliwe jest również ich wykonanie z surowego betonu. Jednak w tym celu należy wykorzystać beton architektoniczny, który z uwagi na bardzo jednolitą strukturę pozwala na uzyskanie idealnie gładkich powierzchni. 

Inna opcja to zastosowanie barwionego betonu, którego kolor bez przeszkód można dostosować do elewacji, a także otoczenia budynku. Szczególnie w ostatnim czasie wykorzystanie betonu barwionego jest bardzo popularne. 

Niemniej wszystkie z przedstawionych rozwiązań, to betony mrozoodporne, które także w ciężkich warunkach stosowania soli odladzających będą spełniały idealnie swoją rolę. Ponadto stanowią estetyczne i bardzo ciekawe uzupełnienie większości obiektów.