Blog

Pielęgnacja schodów drewnianych – wszystko, co musisz wiedzieć

Schody drewniane to jeden z elementów, który można spotkać ze zdecydowanej większości piętrowych domów jednorodzinnych. Są znacznie popularniejsze niż choćby schody z kamienia naturalnego.  Ze względu na ponadczasowy charakter, drewniane schody to idealne rozwiązanie niemal dla każdego wnętrza. Wybór schodów drewnianych nie tylko dodaje klasy i elegancji, ale jednocześnie ociepla pomieszczenia. Schody drewniane szczególnie świetnie sprawdzają się do wykończenia podłogi, zarówno schody wewnętrzne, jak i zewnętrzne na tarasie lub patio. Tym samy, aby schody były wytrzymałe i długo prezentowały swój doskonały wygląd, należy nie tylko zadbać o odpowiednią strukturę drewna, ale i systematyczne czyszczenie powierzchni drewnianych naszych schodów. Zatem w jaki sposób dbać o drewniane powierzchnie schodów?

Jak odpowiednio dokonywać czyszczenia powierzchni drewnianych schodów?

Drewniane powierzchnie bez względu na wybór konkretnego rodzaju drewna to piękny i naturalny materiał, który bez wątpienia dodaje wdzięku i uroku do każdego pomieszczenia. Bez wątpienia schody drewniane nie wychodzą z mody, a ich popularność z roku na rok jest coraz większa. Jednak bez ich regularnej pielęgnacji na ich powierzchni mogą powstawać liczne wady. Zatem warto wiedzieć, jakie są metody czyszczenia schodów oraz właściwej pielęgnacji drewna. 

W zależności od gatunku drewna, powierzchni schodów, należy wybrać odpowiedni środek zabezpieczenia drewnianych schodów. Natomiast, aby przez długi czas cieszyć się fantastycznie wyglądającymi stopniami schodów drewnianych, bezwzględnie trzeba użyć dobrej jakości lakieru, który będzie odporny na zarysowania i ścieranie. To pomoże w ich odpowiedniej pielęgnacji, a także utrzymaniu czystości. Z kolei w przypadku bardzo wrażliwych powierzchni dobrym rozwiązaniem będzie wykorzystanie oleju do zabezpieczenia, co pozwoli zachować atrakcyjny wygląd na długie lata. 

Schody wykonane z drewna – jak właściwie dbać?

Drewniane schody, tak samo jak drewniana podłoga to ponadczasowe rozwiązanie niemal we wszystkich wnętrzach. Cieszą oko swoim pięknem, ale wymagają znacznie więcej uwagi w zakresie dbałości. Wiele osób, pomimo tego, że posiada drewniane schody, gdzie często jest to drewno egzotyczne, nie wie, w jaki sposób czyścić schody. Z kolei to jak i czym myć schody wewnętrzne jest niezwykle ważne. Oczywiście możemy zdecydować się na pielęgnację schodów płynem do mycia naczyń. Jednak czy to pozwoli na zachowanie ich właściwości? 

Powszechnie wiadomo, że największym wrogiem drewnianych schodów jest woda i piasek. Z tego właśnie powodu regularna pielęgnacja schodów drewnianych z usuwania piasku i wody jest kluczowa, aby mogły na długo zachować swój pierwotny wygląd. Przy czyszczeniu schodów można korzystać z różnych materiałów, ale zdecydowanie najlepszą metodą będzie mycie wilgotną szmatką. W żadnym wypadku nie powinno się ich myć cieknącym mopem, ponieważ działanie wody w dużych ilościach niekorzystanie wpływa na drewno. 

Impregnacja schodów drewnianych 

Schody drewniane w gruncie rzeczy zachowują się bardzo podobnie jak podłoga. Zawsze to górna nawierzchnia jest w większym stopniu narażona na ewentualne zniszczenia. Dlatego też lakierowanie schodów drewnianych to absolutna podstawa. W ten sposób drewno zostaje pokryte osłoną zabezpieczającą przed wilgocią i ewentualnymi uszkodzeniami. Z kolei olejowanie i bejcowanie to także świetna metoda, która pozwala na właściwe zakonserwowanie schodów. 

Wybór drewnianych schodów do domu, to przede wszystkim obowiązek, który jeżeli jest odpowiednio spełniany, to schody latami cieszą swoim pięknem oko.