Blog

Jakie schody do piwnicy wybrać?

Schody to jeden z niezbędnych elementów w budownictwie, zarówno prywatnym, jak i komercyjnym. Pomimo tego, że obecnie przy nowoczesnych realizacjach budowlanych podpiwniczenie jest rzadkością, to nadal wielu inwestorów decyduje się na zbudowanie piwnicy. Z kolei w starszych budynkach są one niezwykle popularne i powszechnie występujące. Jednak jeżeli jest podpiwniczenie, to muszą być również schody do piwnicy. Tu z kolei estetyka nie odgrywa tak istotnej roli, ponieważ liczy się przede wszystkim funkcjonalność.

Piwnica to pomieszczenie, które ma być przede wszystkim praktyczne. Może służyć jako przechowywalnia rzeczy, czy też pomieszczenie, gdzie zlokalizowane są urządzenia grzewcze. Dlatego też schody, które prowadzą do piwnicy, powinny być funkcjonalne, a tym samym charakteryzować się bezpieczeństwem. Zatem jakie schody wewnętrzne do piwnicy wybrać?

Schody do piwnicy ? o czym należy pamiętać?

Schody do piwnicy powinny być przede wszystkim bezpieczne. Zarówno liczba stopni, szerokość stopni, wysokość stopni i balustrady powinny charakteryzować się trwałością i stabilnością. Obecnie spotkać można różne rodzaje schodów, które różnią się od siebie typem konstrukcji.

Najlepiej, aby do piwnicy prowadziły schody proste jednobiegowe, a więc takie, które nie posiadają żadnych zakrętów, nie jak schody zewnętrzne, które nie muszą być tak funkcjonalne. Taka konstrukcja schodów przede wszystkim pozwala na bezpieczne i łatwe przenoszenie większych gabarytów. Dlatego do piwnicy najlepiej takie schody wybrać. W momencie, kiedy zastosowane wcześniej rozwiązania architektoniczne w domu jednorodzinnym nie pozwala na zastosowanie biegu schodów stałych, alternatywnym rozwiązaniem mogą być schody żelbetowe dwubiegowe. Niemniej schody muszą być wykonane zgodnie z obowiązującymi przepisami. 

W piwnicach można wykorzystać także schody spiralne czy drewniane. Są one jednak rzadziej stosowane, głównie ze względu na mniejszą funkcjonalność. Warto pamiętać, że schody do piwnicy powinny być przede wszystkim wygodne, bezpieczne oraz stabilne. Ponadto budowa schodów to czynność, która powinna zostać odpowiednio zaplanowana. 

Schody do piwnicy ? najczęściej wykorzystywane materiały

Schody do piwnicy wykonywane są z różnych materiałów. Wiele osób zastanawiać się jak zbudować schody do piwnicy. Jednak zastosowanie konkretnych typów i rozwiązań przede wszystkim zależy od sytuacji architektonicznej w danym domu jednorodzinnym. Najczęściej stosowane materiały do budowy schodów do piwnicy to:

?        Schody betonowe, które stanowią najbardziej popularne rozwiązanie. Taka konstrukcja jest bardzo stabilna i wytrzymała, ponieważ wzmacniana jest stalowymi prętami. Często schody z betonu nie są poddawane wykończeniu dla zwiększenia ich estetyki.

?        Schody drewniane, to także popularne rozwiązanie. Jednak jeżeli są już wybierane, to są wykonane z taniego drewna m.in. sosny. Są to często schody ażurowe.

?        Schody metalowe, to rzadsze, aczkolwiek również praktyczne rozwiązanie. Zapewniają one odpowiednią przyczepność. Ponadto większość z nich ma również antypoślizgowe elementy.

Warto jednak pamiętać, że decyzję odnośnie wybrania konkretnego typu schodów do piwnicy, warto podjąć już na etapie projektowania domu jednorodzinnego. W ten sposób możliwe będzie uniknięcie ewentualnych późniejszych modernizacji.

Schody do piwnicy ? jak zadbać o ich bezpieczeństwo?

Odpowiednie schody do piwnicy muszą być przede wszystkim bezpieczne.  W żadnym wypadku nie mogą być strome. Szczególnie że prowadzą one do piwnicy, gdzie jedyne oświetlenie, jakie tam jest, to światło sztuczne. Tym samym o wypadek nie jest trudno. Warto dla zwiększenia poziomu bezpieczeństwa zamontować czujnik ruchu, który będzie automatycznie się włączał w momencie schodzenia do najniższej części mieszkania.

Pomimo tego, że do piwnicy często nie są montowane balustrady, to warto pomyśleć o tym dodatkowym elemencie, które z pewnością podniesie poziom bezpieczeństwa. Balustradę do piwnicy można wykonać z tańszych materiałów, co nie wpłynie znacząco na budżet, a odpowiednio zabezpieczy użytkowników podczas poruszania się po schodach.

Wybór schodów do piwnicy przede wszystkim powinien opierać się na ich funkcjonalności. Jeżeli wybrany typ schodów spełnia takie kryteria jak bezpieczeństwo, trwałość i stabilność, to znaczy, że zostały wybrane w prawidłowy sposób.