Blog

Schody drewniane na wymiar – dopasuj schody do swojego wnętrza

Schody w każdym domu stanowią funkcjonalny, a zarazem bardzo ważny element aranżacyjny. Zarówno odpowiedni kształt jak i konstrukcja schodów powinny być właściwie dopasowane do wnętrza. Jednak, aby tak się stało, należy dokonać odpowiednich pomiarów i dopasować schody do stylu mieszkania, a przede wszystkim do miejsca, w którym mają łączyć kondygnacje. Jak prawidłowo dopasować schody wewnętrzne do mieszkania?

Wszystkie konstrukcje schodów muszą być zaprojektowane zgodnie z przepisami Prawa Budowlanego. Dzięki temu każdy posiadacz schodów w mieszkaniu ma pewność, że spełniają one najważniejsze zasady bezpieczeństwa.

Dopasowanie schodów do mieszkania ? jakie wymiary powinny mieć schody?

Idealne dopasowanie schodów do mieszkania to wcale nie taka prosta sprawa. Przy wyborze schodów do domu trzeba stosować się nie tylko do możliwości architektonicznych, jakie stwarza przestrzeń użytkowa, ale również do zapisów Prawa Budowlanego.

Wybór rozwiązania idealnego w kwestii montażu konkretnego rodzaju schodów wewnętrznych, to przede wszystkim dopasowanie ich do stylu mieszkania.

Pierwszą kwestią, którą należy wziąć pod uwagę, to skala. Pomimo tego, że duże schody drewniane świetnie wyglądają, a przy tym są wyjątkowo komfortowe, nie będą dobrym rozwiązaniem w mniejszym przestrzeniach domowych. Niemniej współczesne metody, a także nowoczesna technologia pozwala na specjalistyczne dopasowanie schodów do konkretnego wnętrza w ściśle ustalonym wymiarze.

Schody wewnętrzne ? jak dopasować je do wnętrza?

Schody drewniane to zdecydowanie najczęstszy wybór właścicieli domów. Są one nie tylko wygodne, ale przy właściwej ilości miejsca, będą miały odpowiednią szerokość oraz wysokość stopni. Obecnego przepisy prawa budowlanego, które określone są przede wszystkim na podstawie średniej długości kroku człowieka ? wynoszącej 65 centymetrów, mówią, że dwie wysokości stopnia, a jednocześnie jedna szerokość stopnia muszą równać się średniej długości kroku.

Właściwe dopasowanie schodów do pomieszczenia musi przede wszystkim opierać się na charakterystyce wnętrz. Samo miejsce montażu warunkuje odpowiedni kształt schodów, jakie będą mogły być zamontowane. Tym samym schody drewniane zabiegowe czy dwubiegowe będą częściej projektowane jeżeli istnieje możliwość przymocowania ich do ściany. Z kolei większa przestrzeń pośrodku większego pomieszczenia będzie idealnym rozwiązaniem do instalacji schodów wachlarzowych lub spiralnych.

Schody wewnętrzne ? jakie rodzaje schodów można stosować?

Idealne dobranie schodów wewnętrznych opiera się na dostosowaniu ich do stylu i konfiguracji wnętrz. Obecnie schody domowe można podzielić zgodnie z formą, gdzie wyróżnia się:

?     schody spiralne,

?     schody zabiegowe,

?     schody dwubiegowe,

?     schody trójbiegowe,

?     schody proste.

Każdy z rodzajów schodów posiada inną charakterystykę i stanowią odrębną koncepcję funkcjonalną w zakresie wystroju wnętrz. Oczywiście schody proste zasadniczo będą różniły się znacznie mniej skomplikowaną konstrukcją, niż schody zabiegowe, czy spiralne. Tego rodzaju schody idealnie sprawdzą się jako schody prowadzące np. do antresoli. Ponadto prosty montaż i łatwość dokonania niezbędnych wymiarów sprawia, że schody proste są częstym rozwiązaniem.

Z kolei schody dwubiegowe lub trójbiegowe to bardziej skomplikowana konstrukcja, która najczęściej stosowana jest przy wnętrzach, które są większych rozmiarów. Pozwalają one na wprowadzenie skrętu, co efektywnie pozwala wykorzystać przestrzeń. Niemniej ten rodzaj schodów stosowany jest stosunkowo rzadko, pomimo tego, że finalna konstrukcja wygląda fantastycznie.

Odpowiednie dobranie schodów drewnianych na wymiar zależy przede wszystkim od miejsca w mieszkaniu. To ono jest głównym determinantem modelu i rodzaju schodów, jakie można zainstalować.