Blog

Usługi CNC – co wchodzi w ich skład?

Obróbka CNC to jedna z usług, która jest bardzo dobrze znana i chętnie wykorzystywana głównie przez producentów maszyn i części mechanicznych. Niemniej przemysł wytwórczy już od wielu dekad nieustannie przeżywa dynamiczną rewolucję. Maszyny CNC, to szybkie i precyzyjne, a co ważniejsze powtarzalne wykonywanie elementów o bardzo złożonych kształtach. Jednak na czym dokładnie polega usługa obróbki CNC? I co wchodzi w skład takiej obróbki?

Obecnie dla wielu branż specjalizujących się m.in. w kolejnictwie, lotnictwie, motoryzacji, branży medycznej czy wojskowej, korzystanie z obróbki CNC to podstawa tworzenia poszczególnych komponentów. Bez usługi CNC niemożliwe byłoby masowe precyzyjne produkowanie elementów. Zatem, czym konkretnie jest CNC?

Schody gięte Stolmark.

Obróbka CNC ? od czego zaczyna się praca?

Współcześnie usługi CNC to niezastąpiony etap projektowania oraz wytwarzania różnego rodzaju elementów mechanicznych. Wszelkie zaprojektowane elementy są zatwierdzane przez specjalistyczne programy komputerowe. W późniejszym etapie dobiera się odpowiednią obróbkę, po czym tworzony jest pierwszy element modelowy. Po dokonaniu precyzyjnej analizy powstałego produktu na podstawie wymagań zleceniodawcy, maszyny przystępują do seryjnej produkcji w takiej ilości, jaką zażyczył sobie klient.

W ramach obróbki CNC każdy element musi być identyczny, jeśli chodzi o kształt, wielkość oraz grubość. W ten właśnie sposób masowo tworzy się części mechaniczne to maszyn, pojazdów oraz budynków.

Geneza obróbki CNC ? kiedy i dlaczego powstała?

Pierwsze urządzenia, które zapoczątkowały prace nad specjalistycznymi urządzeniami CNC, były obrabiarki, które na początku nie posiadały możliwości programowania. Jednak na początku lat 50. XX wieku powstały pierwsze maszyny sterowane numerycznie. Jednak prawdziwy przełom nadszedł dopiero w 1952 roku, kiedy do automatycznego zarządzania sprzętem dostosowany został komputer. Właśnie w ten sposób powstała pierwsza obrabiarka, która posiadała liniową interpolację 3D, a także kodowaną binarnie tzw. taśmę dziurkowaną.

Niedługo później na rynek trafiła pierwsza maszyna tego typu. Jej produkcja od początku była na komercyjną skalę, a wraz z pojawieniem się mikrokomputerów na początku lat osiemdziesiątych, nastąpił niezwykle dynamiczny rozwój technologii CNC. Spowodowała ona olbrzymią rewolucję w całym przemyśle wytwórczym na całym świecie.

Co wchodzi w skład obróbki CNC?

Obecnie najczęściej maszyny CNC wykorzystywane są do precyzyjnej obróbki drewna, metali, tworzyw  sztucznych. Niemniej możliwe jest również obrabianie szkła i wielu innych materiałów. Jednak uzyskanie konkretnych kształtów wymaga wykorzystania różnych metod obróbki, a tym samym narzędzi. Zatem co wchodzi w skład obróbki CNC?

1.       Frezowanie CNC, to proces, w którym całą pracę wykonują ruchome frezy, a unieruchomiony przedmiot jest obrabiany zgodnie z ustalonym kształtem. Wszystkie frezy wykonują ruch obrotowy, wykonując pracę przerywaną.

2.       Toczenie CNC, to przeciwieństwie frezowania. Toczenie to nic innego, jak dokładne oddzielenie warstw materiału, który podlega obróbce. W procesie toczenia główną rolę pełni nóż tokarski. Podczas toczenia to produkt jest ruchomy i obraca się z konkretnym naciskiem i odległością podczas procesu obrabiania.

3.       Szlifowanie CNC, to bardzo precyzyjny proces, podczas którego wytwarzane są najdrobniejsze części i otwory za pomocą osełek, ściernic oraz taśm ściernych.

Pomimo tego, że obróbkę CNC można rozumieć w sposób bardzo ogólny, to obejmuje ona wiele różnych metod. Obecnie często korzysta się także z cięcia laserowego. Niemniej wykorzystanie konkretnej metody zależy przede wszystkim od tego co konkretnie chce się uzyskać. Ponadto nowoczesne metody, maszyny oraz programy komputerowe nieustannie przyczyniają się do coraz głębszych rewolucji w branży CNC, ponieważ narzędzia i techniki są coraz dokładniejsze.

Współczesne układy sterowania CNC

Współczesne tworzone układy tzw. sterowania numerycznego przede wszystkim charakteryzują się mniejszymi wymiarami, a tym samym niezwykle szybkim działaniem. Bardzo intuicyjna obsługa oprogramowania, które oferuje wiele funkcji i zadań, pozwala specjalistom na znaczne zwiększenie wydajności, a także żywotności wszystkich wytwarzanych narzędzi.

Warto zaznaczyć, że każdy odpowiednio wykwalifikowany operator w większości przypadków samodzielnie obsługuje kilka maszyn jednocześnie. To z kolei pozwala na bardzo dynamiczne realizowanie zadań przez maszyny, które są bardzo dokładnie skalibrowane.

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.